لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

مذاکره با آمریکا غیرمستقیم است؛ نمایندگان مجلس به دنبال «تضمین های قطعی از آمریکا» هستند


مخالفت مجلس با کلیات طرح تعیین فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه - ایسنا
مخالفت مجلس با کلیات طرح تعیین فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه - ایسنا

نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی از ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران خواستند که از آمریکا تضمین بگیرد.

در حالی که آمریکا در گفتگوهای مستقیم وین حضور ندارد و نمایندگانش نیز با نمایندگان جمهوری اسلامی ارتباط مستقیم ندارند، خبرگزاری‌های داخلی ایران اعلام کردند ۱۹۰ نماینده مجلس از رئیسی خواسته­ اند تا در مذاکرات برجام در وین از آمریکا تضمین های قطعی بگیرد و خط قرمزها را رعایت کند.

امیر خضریان، نماینده مجلس نیز در رشته توییتی با اشاره به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نوشته است: «پیش‌نویس تهیه شده در مذاکرات وین نشان می دهد که خطوط قرمز ترسیم شده از طرف رهبر جمهوری اسلامی و همچنین قانون اقدام راهبردی، برای لغو تحریم­ها تامین نشده است.

او اضافه کرده که مجلس در چنین شرایطی پیش نویس تهیه شده در مذاکرات را تصویب نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی چند روز قبل گفته بود در پیش‌نویس تهیه شده در مذاکرات وین همه منافع ملی و خط قرمزهای نظام، رعایت شده اما مخالفان غیر مطلع، در حال تشویش اذهان عمومی هستند.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید دیروز گفته بود: «خواسته های غیرمعقول جمهوری اسلامی دلیل تعویق احیای برجام است.»

به گفته جین ساکی، جمهوری اسلامی در گفتگوهای وین، خواسته های نامعقولی داشته و مواردی را مطرح کرده که هیچ ارتباطی به توافق هسته ای ندارد.

گفتنی است مذاکرات احیای برجام در وین، به دلیل پافشاری جمهوری اسلامی بر رفع بی قید و شرط تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG