لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی در آستانه «روز دانشجو» ادامه یافت


اعتراضات دانشجویی
اعتراضات دانشجویی

روز شنبه و با نزدیک شدن به ۱۶ آذر، روز دانشجو در ایران، اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف در چند شهر با عمدی دانستن «مسمومیت‌های سریالی» و انتقاد از بازداشت و سرکوب دانشجویان، و حاکم شدن فضای امنیتی بر مراکز آموزشی ادامه یافت.

در پی مسمومیت غذایی گسترده دانشجویان در چند دانشگاه ایران با خوردن غذای دانشگاه، روز شنبه ۱۲ آذر دانشجویان در دانشگاه خوارزمی کرج شعار دادند: «دانشجو مسموم می‌کنه، نشسته توجیه می‌کنه.»

دانشجویان معترض همچنین استعفای مقامات دانشگاه خوارزمی را خواستار شدند.

مسمومیت غذایی دانشجویان تاکنون در دانشگاه‌های مختلف از جمله الزهرا در تهران در روز سوم آذر، در دانشگاه صنعتی اصفهان روز پنجم آذر، دانشگاه صنعتی اراک در روز نهم و دانشگاه خوارزمی کرج در روز دهم آذر ماه رخ داده است.

اعتراضات دانشجویی، دانشگاه اراک
اعتراضات دانشجویی، دانشگاه اراک

یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مقامات حراست دانشگاه روز شنبه برای جلوگیری از نشستن یا ایستادن دانشجویان معترض بر روی سکوهای محوطه دانشگاه روغن ریخته‌اند.

شماری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز در اعتراض به برقراری جو امنیتی در محیط‌های آموزشی و بازداشت و سرکوب دانشجویان تحصن کردند.

در این کنش اعتراضی، شعارهایی از جمله «آزادی با وثیقه، اینم شده یه حیله» و «گلوله تو خیابان، دانشجوها تو زندان» در دست دانشجویان دیده می‌شود.

بر روی یکی از پلاکاردهایی که یک دانشجوی متحصن در دست دارد نوشته شده است: «من معترضم و نمی‌دانم چگونه اعتراض کنم که اقدام علیه امنیت ملی نباشد.»

همچنین تصاویری منتسب به تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه کردستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

هم‌زمان با تداوم کنش‌های اعتراضی در دانشگاه‌ها،‌ اعتراضات دانش‌آموزی نیز ادامه دارد.

در سنندج، شماری از دانش‌آموزان دختر در خیابان با شعار «آزادی آزادی» کردی رقصیدند و با همراهی و تشویق مردم روبه‌رو شدند.

اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی در روز ۲۵ شهریور آغاز شد، تاکنون در تمام استان‌های ایران جریان داشته است.

بر اساس گزارش‌های حقوق بشری، اعتراضات دانشجویی در این مدت در دست‌کم ۱۴۳ دانشگاه برقرار بوده و شمار دانشجویان بازداشت شده ۵۸۴ تن ثبت شده است.

علاوه بازداشت صدها دانشجو و صدور احکام سنگین از جمله زندان و شلاق، شمار قابل توجهی از دانشجویان در مراکز آموزش عالی ایران از تحصیل تعلیق شده و ورود آنها به دانشگاه‌ها ممنوع شده است.

XS
SM
MD
LG