لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

دو فیلم، دو کارگردان در صدر رقابت اسکار


دنیل دی لوئیس، برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر برای بازی در نقش آبراهام لینکلن
دنیل دی لوئیس، برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر برای بازی در نقش آبراهام لینکلن

دو کارگردان شاخص هالیوود، استیون اسپیلبرگ و انگ لی، برای ربودن دو جایزه ممتاز اسکار امسال رقابت می کنند: بهترین فیلم و بهترین کارگردان. فیلم «لینکلن» به کارگردانی اسپیلبرگ، در ۱۲ رشته نامزد اسکار شده و فیلم «زندگی پی» به کارگردانی انگ لی، در ۱۱ رشته نامزد شده است. از بین پنج فیلمی که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شده اند، اسپیلبرگ و لی، هر دو جزو کارگردانان تاثیرگذار بر سینمای معاصر آمریکا به شمار می روند.

استیون اسپیلبرگ با جدیدترین فیلم خود یعنی لینکلن، نه تنها فیلمی با ارزش برای گرفتن جایزه اسکار، بلکه یک اثر کلاسیک خلق کرده است. او چهار دهه است که اهرمی قوی در هالیوود به شمار می رود.

اولین موفقیت بزرگ او فیلم «آرواره ها» با موضوع شکار کوسه در لانگ آیلند بود. این فیلم سه جایزه اسکار گرفت و همراه با فیلم‌های دیگر اسپیلبرگ از جمله «برخورد نزدیک از نوع سوم» و «ای –تی» او را به عنوان استادی چشمگیر در سینما تثبیت کرد. او سپس تریلوژی پرفروش ایندیانا جونز را ساخت. بعد از ساخت فیلم‌های حادثه ای، اسپیلبرگ با ساخت «فهرست شیندلر» به ژانر تاریخی روی برد. این فیلم درباره تاثیر اسکار شیندلر در جریان جنگ جهانی دوم و نجات بیش از هزار کودک یهودی از هلوکاست بود. او سپس در «نجات سرباز رایان» باز هم بر جنگ دوم جهانی تمرکز کرد و جایزه بهترین کارگردانی را هم به خود اختصاص داد.

حالا بعد از ۱۵ سال، اسپیلبرگ با فیلم لینکلن یک بار دیگر با داستانی تاریخی ظهور کرده و داستانی تاریخی از آمریکا را برای سینماروها تعریف می کند.

فیلم زندگی پی، به کارگردانی انگ لی، داستان پسری هندی است که با یک ببر بنگال دوست می شود. این فیلم یک شاهکار بصری است. موفقیت کمی دیر به سراغ انگ لی رفت. این کارگردان آمریکایی تایوانی تبار، به خاطر فیلم «حس و حساسیت» در سال ۱۹۹۵ تقدیر شد. از آن به بعد او به خاطر پرداختن به داستان هایی از فرهنگ‌ها و نقاط مختلف جهان مشهور شد. او در سال ۱۹۹۷ فیلم «طوفان یخ» را درباره مشکلات خانواده هایی در حومه‌های نیویورک ساخت. و دو سال بعد با فیلم جنجالی «کوهستان بروکبک» درباره رابطه همجنس خواهانه میان دو گاوچران در غرب آمریکا خبرساز شد. این فیلم شاید به خاطر موضوع جنجالی عشق میان دو مرد، از اسکار بهترین فیلم بازماند اما انگ لی برای این فیلم جایزه بهترین کارگردانی را به خانه برد.

لی، امسال با «زندگی پی» قصه خانواده‌ای هندی و جهان شمولی ایمان به عنوان منبعی از نیرو و جرات، بازگشته است.

انگ لی و استیون اسپیلبرگ، شانه به شانه به عنوان استادان سینمای نسل خود به پیش می روند.

XS
SM
MD
LG