لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۴

دیگر حوصله ساختن «اکشن» ندارم


استیون اسپیلبرگ
استیون اسپیلبرگ

گفتگویی تازه با استیون اسپیلبرگ درباره ترس ها، امیدها ودلهره هایش

استیون اسپیلبرگ(فیلمساز سرشناس آمریکایی) بیش از ۴ دهه است که در عرصه سینما فعال است. او ۲۷ فیلم ساخته و دو جایزه آکادمی اسکار را ربوده و دوبار هم برنده جایزه گلدن گلوب شده است. برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه گفت و گویی تازه با او کرده که برگردان آن را اینجا می خوانید.

استیون اسپیلبرگ طی گفت و گو با برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه می گوید هر وقت مشغول ساختن فیلم است،‌ به شدت نگران است. می گوید این نگرانی نه از ترس، که از ناآگاهی نسبت به نتیجه کار حاصل می شود. با این وصف، او می گوید پس از پایان ساختن فیلم هایش هم همچنان نگران است. می گوید از آینده نگران است و ناخشنود از آنکه نمی تواند حکایت زندگی اش را چون فیلمنامه هایش بنویسد و اختیار آن را خود در دست داشته باشد.

اسپیلبرگ اهل فینکس آریزوناست. می گوید والدینش هرگز به او نه نگفتند. پدرش مهندس کامپیوتر بوده و مادرش خانه دار. مادرش می گوید استیون اختیار زندگی را به دست داشته و تصمیم گیرنده خانواده اش بوده.

اسپیلبرگ می گوید مادرش برای او و سه خواهرش بیشتر حکم خواهر بزرگتر را داشته تا مادر. او می گوید وقتی کودک بوده دلش برای پدرش تنگ می شده چون پدرش سخت کار می کرده و به کار کردن معتاد بوده و ساعات کمتری را در خانه پیش خانواده اش می گذرانده است.

می گوید در بچگی خیلی ها به او زور می گفتند؛ بخصوص که آنها یهودی بودند اما در محله ای زندگی می کردند که یهودی نشین نبود. استیون به خاطر دارد که بچه های دیگر او و خواهرانش را«یهودیان کثیف» خطاب می کردند.

این کارگردان شاخص هالیوود می گوید از آنجا که بچه ها سربه سرش می گذاشتند، اغلب اوقات یهودی بودنش را انکار می کرده. می گوید در ۱۶ سالگی فیلمسازی و عشقش به سینما را دریافت، واز آن زمان زندگی اش معنا یافت و فهمید که می تواند امیدوار باشد.

در اوان نوجوانی، مادر استیون، عاشق مرد دیگری شد و همسر و فرزندانش را ترک گفت. اسپیلبرگ تا سالها با پدرش قهر بود و او را غایب تلقی می کرد و مقصر جدایی والدینش می دانست. او می گوید هرگز درنیافته که چرا پدرش را که مرد پرکاری بوده و مسئول و سختکوش، ملامت می کرده، آن هم برای آنچه او مقصرش نبوده است.

استیون اسپیلبرگ می گوید هنگام ساختن فیلم برجسته «فهرست شیندلر» گمان نمی کرده که کسی خواهان تماشای این فیلم باشد. او می گوید حس می کرده برای روایت قصه فیلم، سیاه و سفید، مناسبتر است، و از این روی تصمیم گرفته فیلم را سیاه و سفید بسازد. فیلم فهرست شیندلر نه تنها بیننده یافت، که بسیار پرطرفدار شد و ۳۲۱ میلیون دلار فروخت . این فیلم برنده دو جایزه اسکار هم شد.

اسپیلبرگ می گوید دیگر علاقه ای به فیلم های اکشن ندارد و ترجیح می دهد از هیجان فیلم های پرماجرا دوری گزیند. فیلم «لینکلن»‌ ساخته تازه اوست. این فیلمساز آمریکایی می گوید لینکلن با تمامی فیلم هایی که تاکنون ساخته تفاوت دارد و نه اکشن است و نه آبستن هیاهو و ماجراهای بزرگ.

می گوید لینکلن را که بر مبنای زندگی ابراهام لینکلن(از رؤسای جمهوری آمریکا) ساخته، با الهام از رابطه خودش با پدرش ساخته و آشتی اش را با او، ایده اصلی ورای فیلم می خواند. اسپیلبرگ می گوید همچنان که پرزیدنت لینکلن سبب ترمیم اوضاع آمریکا در زمان خود شد، این فیلم نیز با انعکاس حکایت ترمیم و بهبود ساخته شده، ترمیم و بهبودی که نمادی از آن در رابطه اسپیلبرگ و پدرش هم وجود دارد، رابطه ای که اسپیلبرگ می گوید ۲۵ سال است او و پدرش از آن لذت می برند.

فیلم لینکلن، با تمرکز بر ۴ ماه آخر زندگی ابراهام لینکلن ساخته شده و روایت می کند که او چگونه توانسته با برده داری مبارزه کند. این فیلم، ۱۶ نوامبر(۲۵ روز دیگر) در سینماهای آمریکا به نمایش درمی‌آید.
XS
SM
MD
LG