لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

نیم ساعت پس از نیمه شب، سرگرم کننده اما غیرمستند


جسیکا چستین، برنده جایزه بازیگری برای فیلم سی دقیقه پس از نیمه شب
جسیکا چستین، برنده جایزه بازیگری برای فیلم سی دقیقه پس از نیمه شب
ماموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می گویند، سی دقیقه پس از نیمه شب، فیلم چگونگی شکار اسامه بن لادن، ممکن است سرگرم کننده باشد اما نشان دهنده واقعیت کاری افرادی نیست که در عملیات مشارکت داشتند.

تلویزیون کابلی HBO، مستندی ساخته که در آن با نادا باکوس، سیندی ستورر، و مارتی مارتین، ماموران سابق سیا به گفت و گو نشسته است. این مستند «تعقیب جنایتکاران» (Manhunt) نام دارد و در جشنواره سینمایی ساندنس به نمایش درآمد. این مستند نگاهی متفاوت به یافتن رهبر القاعده دارد که در سال ۲۰۱۱ در پاکستان طی یک عملیات ویژه کشته شد.

فیلم «سی دقیقه پس از نیمه شب» نامزد دریافت پنج جایزه اسکار شده و از دید یک مامور جوان سیا، به ماجرا نگاه می کند. سازندگان این فیلم می گویند فیلم بر اساس اطلاعات دست اول ساخته شده است.

باکوس، یکی از ماموران سابق سیا در مستند اچ بی او معتقد است فیلم سینمایی سی دقیقه پس از نیمه شب همانطور که از سینما انتظار می رود «سرگرم کننده است اما یک روایت مستند و دقیق از عملکرد ماموران امنیتی و حتی سیا نیست.»

مستند تعقیب جنایتکاران تلاش می کند بعد بزرگتری از عملیات را نشان دهد و به حدود ۲۰ سال قبل برمی گردد. مستند بر تیمی موسوم به «گروه خواهران» در سیا، متشکل از ماموران زن تمرکز دارد که کارشان تحقیقات است و همچنین بر «توقفگاه الک» اسم رمز برای یک گروه بزرگتر که در عملیات شکار مشارکت دارد.

هر سه مامور سابقی که در فیلم مستند شرکت دارند در سال ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ بازنشسته شده اند و اجازه شرکت در فیلم به آنان داده شد.

آنان می گویند که صحنه حمله تفنگداران دریایی آمریکا به مخفی گاه بن لادن در فیلم هالیوودی به خوبی تصویر شده است. اما این سه نفر به نقش جسیکا، مامور سیا در فیلم که برداشتی است از یک مامور واقعی سیا، اشکالاتی وارد می کنند و می گویند شخصیت این مامور بسیار سطحی و نادقیق به نمایش گذاشته شده است.

شکنجه و بازجویی

باکوس می گوید صحنه های شکنجه در فیلم نیم ساعت پس از نیمه شب، از جمله صحنه های کتک زدن و واتربوردینگ (ایجاد حالت خفگی مصنوعی) «دهشتناک» بود.
مارتی مارتین، دیگر مامور سابق سیا، که رشته عملیات سطح بالایی را در دهه ۱۹۹۰ میلادی در سیا هدایت کرده نیز می گوید صحنه های بازجویی «کاملا غیرمستند» بود.

در تعقیب جنایتکاران، تحقیقات سیا با روایت ژورنالیستی پیتر برگن از القاعده مخلوط شده است.

پیتر برگن، در سال ۱۹۹۷ تهیه کنندگی مصاحبه سی ان ان با بن لادن را بر عهده داشت.این مصاحبه اولین حضور بن لادن در یک تلویزیون آمریکایی بود و او در همین مصاحبه بود که گفت می خواهد به آمریکا آسیب بزند.

گرگ بارکر، کارگردان مستند تعقیب جنایتکاران می گوید می خواست تا جای ممکن جزئیات روایت سیا و پیتر برگن از ماجرا را به نمایش گذارد.

بارکر به خبرگزاری رویترز گفت: «خودم هم باید داستان را متوجه می شدم و فیلم را به عنوان یک فیلم جاسوسی تماشا کردم. من فیلم های روایی مستند می سازم که شبیه فیلم سینمایی هستند و می خواستم شخصیت هایی پیدا کنم که بشود از طریق آنها به یک دهه قبل نقب بزنیم.»

بارکر امیدوار است که توانسته باشد تصویر دقیق تری از چگونگی بازداشت و کشته شدن دشمن شماره یک آمریکا ارائه دهد. هر چند گمان می کند وقایع مشابهی در آینده امکان وقوع دارد: «فکر می کنم بحران دیگری در راه باشد و همه ما می خواهیم که دولت آمریکا از وقوع وقایع مشابه در آینده جلوگیری کند. همه ما بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر اینطور فکر می کنیم. وقت آن است که کمی به عقب برویم و داستان را طوری بیان کنیم که مردم بتوانند آن را تماشا کنند.»

مستند تعقیب جنایتکاران قرار است تا چند ماه دیگر از شبکه کابلی HBO به نمایش درآید.
XS
SM
MD
LG