لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

اردوغان در مراسم تحلیف: از «موجودیت و استقلال» ترکیه دفاع می‌کنم


l
l

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پس از پیروزی مجدد در انتخابات هفته گذشته، روز شنبه سوگند یاد کرد و وارد سومین دهه حکمرانی بر این کشور شد.

اردوغان در مراسمی در پارلمان گفت که به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد می‌کند که از «موجودیت و استقلال» کشور دفاع کند.

اردوغان در دور دوم رأی‌گیری در ۲۸ ماه مه، توانست ۵۲.۲ درصد از آراء را به دست آورد. پیروزی او در حالی میسر شد که نظرسنجی‌ها خلاف آن را نشان می‌داد و به نظر می‌رسید که بحران هزینه‌های زندگی در ترکیه شانس پیروزی‌اش را خدشه‌دار کند.

اردوغان پس از ادای سوگند در پارلمان، در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری با حضور مقامات عالی رتبه از ۷۸ کشور و نهاد بین‌المللی از جمله دبیرکل ناتو حضور خواهد یافت.

او سپس کابینه خود را معرفی خواهد کرد و انتظار می‌رود که در این اقدام، نشانه‌ای از تغییر رویکرد «غیرمتعارف» خود در سیاست‌های اقتصادی نشان دهد.

خبرگزاری رویترز از احتمال روی کار آمدن دوباره محمت شیمشک، رئیس پیشین امور اقتصادی و بازگشت به ارتدوکس اقتصادی یا جریان اصلی اقتصاد از جمله افزایش نرخ بهره خبر داده است.

شیمشک بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ وزیر دارایی و معاون نخست‌وزیر بود و توانسته بود توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

اردوغان ۶۹ ساله در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۱ خورشیدی) پس از پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات و در پی بدترین بحران اقتصادی ترکیه از دهه ۱۹۷۰ میلادی نخست وزیر شد.

در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ خورشیدی) او لقب نخستین رئیس‌جمهوری را گرفت که «با رأی مستقیم مردم» انتخاب شده است و پس از کسب اختیارات اجرایی جدید در همه‌پرسی سه سال بعد از آن، دوباره انتخاب شد.

اردوغان در سخنرانی پیروزی خود پس از انتخابات امسال گفت تورم که سال گذشته به اوج ۲۴ ساله خود یعنی ۸۵ درصد رسیده بود، فوری‌ترین مسأله ترکیه بود.

تحلیلگران هشدار داده‌اند که در صورت ادامه سیاست‌های فعلی، اقتصاد به سمت آشفتگی پیش برود.

ارزش لیر ترکیه در سال‌های اخیر سقوط‌های متعددی را تجربه کرده و در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر به پایین‌ترین حد خود رسید.

XS
SM
MD
LG