لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

قلیچ‌دار اوغلو: این «ناعادلانه‌ترین» انتخابات سال‌های اخیر در ترکیه بود


کمال قلیچ‌دار اوغلو، ازمیر - آرشیو
کمال قلیچ‌دار اوغلو، ازمیر - آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و حامیانش روز دوشنبه و یک روز پس از پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری از این موفقیت ابراز خوشحالی کردند. پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری او را وارد سومین دهه حکمرانی کرد.

از سوی دیگر، به نوشته رویترز، اپوزیسیون ترکیه که پیشتر روی پیروزی در انتخابات حساب می‌کرد، حالا خود را برای «روزهایی سخت» در برابر دولتی که به طور فزاینده‌ای مستبد می‌شود، آماده می‌کند.

کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اردوغان، بدون این که نتیجه رای‌گیری را مورد مناقشه قرار دهد، گفت که این «ناعادلانه‌ترین انتخابات سال‌های اخیر» بود.

پیروزی اردوغان اجازه می‌دهد که او سیاست‌های قبلی خود را دنبال کند؛ سیاست‌هایی که علاوه بر دوقطبی کردن ترکیه، موقعیت آن را به عنوان یک نیروی نظامی در منطقه تقویت کرده است.

قلیچ‌داراوغلو پس از ناکامی در استفاده از فرصت شکست دادن اردوغان حالا با سوالاتی در مورد رهبری خود و چالش حفظ اتحاد اپوزیسیون مواجه است. این در حالی است که انتخابات محلی در ترکیه در مارس ۲۰۲۴ برگزار ‌می‌شود.

به گفته برخی از اعضای حزب، تحلیلگران، و رای‌دهندگان، قلیچ‌داراوغلو باید به سرعت بر حفظ کنترل شهرهای بزرگ ترکیه در انتخابات شهرداری‌ها تمرکز کند.

اما پس از باخت قلیچ‌داراوغلو در برابر اردوغان، بسیاری از اعضای مخالف و حامیانش از او ناامید شده‌اند و به دنبال تغییر در رهبری اپوزیسیون هستند.

قلیچ‌داراوغلو، کارمند سابق دولت، علیرغم یک کارزار امیدوارانه و فراگیر که متعهد به مهار سیاست‌های اقتصادی نابسامان اردوغان بود، در دور دوم رأی‌گیری تنها ۴۷.۸ درصد آرای مردم ترکیه را از آن خود کرد.

XS
SM
MD
LG