لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

در پی «آخرین هشدار اردوغان»، کردهای مورد حمایت آمریکا در سوریه هدف حمله ترکیه قرار گرفتند


نیروهای ارتش ترکیه در مناطق مرزی سوریه - آرشیو
نیروهای ارتش ترکیه در مناطق مرزی سوریه - آرشیو

مواضع «یگان‌های مدافع خلق کرد» در شرق رود فرات در سوریه، یکشنبه شب هدف حمله توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفت.

ترکیه بارها با اعلام وابستگی این گروه شبه نظامی کرد مورد حمایت آمریکا به «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک)، خواستار آن شده است که این گروه مسلح از مرزهای ترکیه دور نگاه داشته شوند.

رجب طیب اردوغان می‌گوید این گروه مسلح باید از مرزهای جنوبی ترکیه دور شوند.

مواضع «یگان‌های مدافع خلق کرد» در شرق رود فرات در واقع منطقه‌ای است که سوریه را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

ارتش ترکیه پیشتر این گروه مورد حمایت واشنگتن را از مرزهای جنوبی از غرب رود فرات بیرون رانده است. آنکارا این گروه را شاخه‌ای از پ.ک.ک می‌داند که سال‌ها با آن درگیری نظامی داشته و از آن به عنوان گروه تروریستی یاد می‌کند.

بلومبرگ که گزارش حمله یکشنبه شب را منتشر کرده می‌نویسد دامنه حمله محدود بوده است، اما این اقدام را عامل تنش بیشتر میان واشنگتن و آنکارا قلمداد می‌کند. واشنگتن بر آن است که جنگجویان «یگان‌های مدافع خلق کرد» بهترین و کارآمدترین گروه برای از میان برداشتن کامل داعش در عراق و سوریه هستند.

دو روز پیش از حمله یکشنبه شب رئیس جمهوری ترکیه به عنوان «آخرین هشدار» از آمریکا خواسته بود این گروه را از مرزهای جنوبی کشورش دور کند.

رجب طیب اردوغان در گردهمایی سران آلمان، فرانسه و روسیه در استانبول طی سخنانی با انتقاد از سیاست آمریکا، واشنگتن را به زیر پا نهادن موافقت‌نامه‌ای متهم کرده است که به موجب آن آمریکا تعهد کرده بود این نیروهای کردی را از شهر منبج واقع در شرق فرات بیرون ببرد.

در بیانیه پایانی نشست سران چهار کشور در استانبول، از ادامه نبرد بین المللی، با سازمان‌های تروریستی در سوریه حمایت شده بود بی آن که از «یگان‌های مدافع خلق کرد» نام برده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG