لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

استقبال مقام آمریکایی از توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب سوریه؛ اوضاع را زیرنظر داریم


ژنرال رابرت اشلی مدیر «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا»
ژنرال رابرت اشلی مدیر «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا»

یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده می گوید آمریکا به دقت مذاکرات و توافق روسیه و ترکیه درباره منطقه ادلب در سوریه را زیر نظر دارد و این توافق را دلگرم کننده می داند.

«رابرت اشلی» مدیر «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» موسوم به «دیا»که در مرکز استراتژی برای مطالعات بین المللی سخنرانی می کرد، در نخستین واکنش به توافق روسیه و ترکیه برای اعلام یک منطقه حائل میان ارتش سوریه و نیروهای مخالف اسد در منطقه ادلب گفت آمریکا به دقت این توافق و اجرای آن را زیر نظر دارد.

این مقام اطلاعاتی آمریکا گفت: به نظر من، بحث‌هایی که آنها دارند، این پتانسیل را دارد که ما شاهد چیزی باشیم که کمتر روی ما تاثیر بگذارد. ما خواهان مذاکره و دیدارهای گروه‌های مختلف و توافق آنها برای حصول به راه‌حلی به منظور شروع صلح هستیم.

روز دوشنبه روسای جمهوری روسیه و ترکیه اعلام کردند که بر سر یک منطقه حائل میان ارتش سوریه و نیروهای مخالف اسد در منطقه ادلب سوریه توافق کرده‌اند.

قرار است این منطقه حائل از روز ۱۵ اکتبر اجرایی شود. بر اساس توافق صورت گرفته نیروهای روسیه و ترکیه در دو سوی منطقه حائل گشت زنی می کنند.

منطقه ادلب در سوریه آخرین نقطه پایگاه شورشیان مخالف اسد است و در هفته های اخیر نگرانی هایی از قتل عام مردم این منطقه توسط نیروهای اسد وجود داشت.

آمریکا پیشتر نسبت به سرنوشت ساکنان ادلب ابراز نگرانی کرده بود.

در نشست های قبلی ترکیه و روسیه، ایران هم حضور داشت، اما در نشست امروز در سوچی ایران دعوت نشده بود.

ایران موافق آتش بس نبود و در نشست تهران خواستار حضور نیروهای اسد در ادلب شده بود اما در نشست روز دوشنبه روسیه پیشنهاد ترکیه برای تشکیل منطقه حائل را پذیرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG