لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

تلاش ترکیه برای حمله به یک هدف جدید در سوریه؛ مخالفت مقام نظامی آمریکایی


ترکیه از نه روز پیش منطقه مرزی کرد نشین را هدف حملات قرار داده است
ترکیه از نه روز پیش منطقه مرزی کرد نشین را هدف حملات قرار داده است

عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه که ۹ روز قبل آغاز شد، تنش بین آنکارا و واشنگتن را تشدید کرده است. آمریکا از شبه نظامیان کرد سوری که هدف حملات نظامی ترکیه هستند، حمایت کرده و آن ها را موثرترین گروه در جنگ علیه داعش در سوریه تلقی می کند.

ارتش ترکیه در ادامه عملیات نظامی شاخه زیتون ، اواخر یکشنبه شب مواضع شبه نظامیان کرد در سوریه موسوم به «یگان های مدافع خلق» را هدف راکت قرار داد.

ترکیه می خواهد شهر «عفرین» را که در کنترل کامل کردهای سوری است، تصرف کند و در گام بعدی برای تصرف شهر «منبج» در شرق عفرین که نیروهای دمکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا، دو سال قبل آن را از داعش آزاد کردند، حرکت کند.

آمریکا برای حمایت از یگان های مدافع خلق در شمال سوریه حدود دو هزار نیروی نظامی مستقر کرده است.

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه دو روز قبل به واشنگتن هشدار داد، از حمایت کردهای سوری دست بردارد و بلافاصله از منبح عقب نشینی کند.

هشداری که با واکنش ارتش آمریکا ، روبرو شد. ژنرال «جوزف ووتل» شب گذشته در مصاحبه ای گفت، ارتش آمریکا هیچ برنامه ای برای عقب نشینی از منبج ندارد و از ترکیه خواست، بلافاصله نیروی نظامی اش را از منطقه خارج کند.

ترکیه یگان های مدافع خلق را شاخه ای از گروه تروریستی پ ک ک می داند که سال هاست با آنکارا در جنگند.

رجب طیب اردوغان به تازگی گفته، چه پ ک ک ، چه حزب اتحاد دمکراتیک ، چه یگان های مدافع خلق، هر نامی که داشته باشند، به کمک خداوند آن ها را نابود می کنیم. ما به آن هایی که به ما حمله می کنند، استقلال و ثبات ترکیه را تهدید می کنند ، رحم نمی کنیم.

ارتش ترکیه در بیانیه ای گفت، روز گذشته تپه مشرف به شهر «اعزاز» در نزدیکی عفرین را تصرف کرده است.

در همین حال، به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه و امداد گران ، در حملات هوایی شب گذشته دولت سوریه به مواضع مخالفان سوری در استان ادلب ده ها نفر کشته شدند. ادلب در کنترل مخالفان معتدل بشار اسد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG