لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

آمریکا عملیات نظامی ترکیه در سوریه را «اختلال» در مبارزه با داعش نامید


Smoke rises from a fire onboard the <em>MV X-Press Pearl</em> vessel as it sinks while being towed into deep sea off the Colombo Harbor in Sri Lanka. (Credit: Sri Lank Air Force)
Smoke rises from a fire onboard the <em>MV X-Press Pearl</em> vessel as it sinks while being towed into deep sea off the Colombo Harbor in Sri Lanka. (Credit: Sri Lank Air Force)

«جیم متیس» وزیر دفاع آمریکا می گوید حمله های هوائی و زمینی نیروهای مسلح ترکیه به عفرین علیه کردهای سوریه تلاشهای بین المللی در پایان دادن به کار داعش را به انحراف کشانده و در زمینه کمک رسانی های انسان دوستانه اختلال ایجاد کرده است.

به گزارش واشنگتن پست، وزیر دفاع آمریکا به خبرنگارانی که در سفر به اندونزی وی را همراهی می کنند، گفته عملیات جاری ترکیه در شمال باختری سوریه بحران انسانی از پیش موجود را در عفرین و سایر مناطق کشور جنگ زده سوریه وخیم تر کرده است.

جیم متیس گفت واشنگتن ضمن درک نگرانی های امنیتی ترکیه در داخل مرزهای کشور و فعالیت شورشیان کرد، با آنکارا همدلی دارد اما از این نیز نگران است که داعش از عملیات نظامی در عفرین به نفع خود بهره برد اری کند.

جیم متیس در جاکارتا پس از دیدار روز سه شنبه با مقامهای بلندپایه اندونزی و از جمله وزیر دفاع آن کشور به خبرنگاران گفت راههای افزایش آموزش نظامی به نیروهای مسلح اندونزی و از جمله آموزش نیروها ی ویژه ارتش کشور را با رهبران کشور میزبان در میان گذاشته و حاصل گفتگوها بسیار مثبت بوده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت «یگان های مدافع خلق کرد»، گروه کردهای مسلح مورد حمایت آمریکا، به تلاشها تا شکست کامل و نابودی داعش ادامه خواهند داد.

ترکیه از جمعه شب به منطقه مرزی عفرین در سوریه که تحت کنترل کردهای سوری است جمله کرد. این عملیات پس از تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری ترکیه برای مقابله با تقویت مواضع یگان‌های مدافع خلق در امتداد مرز مشترک انجام شد.

ترکیه، از همپیمانان ایالات متحده در منطقه، می‌گوید این گروه کردی سوریه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که آنکارا آن را تروریست می‌داند، در ارتباط بوده است.

دیدار متیس از اندونزی بخشی از استراتژی به تازگی اعلام شده آمریکاست.

روز جمعه دولت ترامپ اعلام کرد در راستا ی استراتژی جدید، واشنگتن ضمن تقویت اتحادهای مشارکتی موجود با متحدان و شرکا، به اتحادهای تازه نیز دست خواهد زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG