لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

ادامه حملات ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه


تانک های ارتش ترکیه در مرز سوریه مستقر شده اند.
تانک های ارتش ترکیه در مرز سوریه مستقر شده اند.

در حالیکه عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه وارد دومین هفته شده است کردهای سوریه ترکیه را متهم به استفاده از بمب‌های ناپالم کرده‌اند. ادعایی که آنکارا آن را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یگان‌های مدافع خلق که هدف عملیات نظامی ترکیه هستند، متشکل از حدود هشت تا ده هزار شبه نظامی کرد است. کردهای سوری که منطقه شمالی سوریه را کنترل می‌کنند، زیر پوشش حملات هوایی آمریکا شهر رقه در سوریه، مرکز دولت خود خوانده اسلامی موسوم به داعش را آزاد کردند.

رجب طیب اردوغان یگان‌های مدافع خلق را شاخه‌ای از گروه پ ک ک و تروریست می‌داند که سالهاست علیه آنکارا می‌جنگند.

او گفت است: «چه پ ک ک ، چه حزب اتحاد دمکراتیک، چه یگان‌های مدافع خلق، هر نامی که داشته باشند، به کمک خداوند آنها را نابود می‌کنیم. ما به آن‌هایی که به ما حمله می‌کنند، استقلال و ثبات ترکیه را تهدید می‌کنند، رحم نمی‌کنیم.»

مقام‌های شبه نظامیان کرد می‌گویند ترکیه روستاهای اطراف عفرین را هدف بمب‌های ناپالم قرار داده است؛ ادعایی که ترکیه آن را رد کرده است. قوانین بین‌المللی استفاده از بمب‌های حاوی ماده آتشزای ناپالم را منع نکرده است، اما استفاده از آنها علیه شهروندان غیرنظامی منع شده است. هیچ خبرگزاری یا نهادی مستقلی استفاده از ناپالم در اطراف عفرین را تایید نکرده است.

شمار تلفات انسانی در عملیات نظامی ترکیه نیز، مورد تایید خبرگزاری‌ها قرار نگرفته است. آقای اردوغان می‌گوید، حدود ۴۰۰ شبه نظامی کرد یگان‌های مدافع خلق و ۲۴ شبه نظامی ارتش آزاد سوریه کشته شده‌اند. کردهای سوری نیز می‌گویند که ارتش ترکیه متحمل تلفات انسانی بالا بوده است.

ترکیه از ورود خبرنگاران به سوریه جلوگیری کرده است، اما هفته قبل گروهی از خبرنگاران را به شهر اعزاز در نزدیکی مرز بین دو کشور برد که از بیمارستان و مدرسه‌ای که ترکیه در سال گذشته در جریان عملیات نظامی علیه کردها در نزدیکی شهر منبج ساخته بود ، دیدن کنند.

آقای اردوغان دیروز از آمریکا خواست نیروهای نظامی خود را از منبج خارج کند زیرا می‌خواهد عملیات نظامی را به آن شهر گسترش دهد. رئیس جمهوری ترکیه در مکالمه‌ای تلفنی با پرزیدنت ترامپ در هفته قبل خواستار توقف حمایت آمریکا از کردهای سوری شد.

ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز شنبه ۷ دی گفت که آنکارا و واشنگتن بر کاهش تنش در سوریه توافق کرده‌اند و تاکید کرد که سلاح‌های بیشتری برای یگان‌های مدافع خلق فرستاده نشود.

در همین حال ، چند هزار هوادار کردهای سوری روز شنبه در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در سوریه در پاریس تجمع کردند. نخست وزیر فرانسه در تماسی تلفنی از آقای اردوغان خواسته است با خویشتنداری در سوریه گام بردارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG