لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

ترکیه: شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل «فاجعه‌بار» خواهد بود


بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه - آرشیو
بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه - آرشیو

به دنبال هشدار اتحادیه عرب در مورد تصمیم احتمالی واشنگتن برای برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، معاون نخست وزیر ترکیه اتخاذ چنین تصمیمی را «فاجعه بار» خواند و گفت به درگیری‌های جدید در خاور میانه منجر خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کارزار انتخاباتی سال گذشته خود وعده انتقال سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم داده بود، و مایک پنس معاون او هفته گذشته گفت پرزیدنت ترامپ همچنان در حال بررسی چگونگی انجام این امر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه به خبرنگاران در آنکارا گفت «وضعیت اورشلیم (بیت المقدس) و کوه معبد (حرم شریف) بر اساس توافق‌های بین المللی تعیین شده و حفظ آن برای صلح در منطقه مهم است.»

وی که سخنگوی دولت ترکیه نیز هست در ادامه هشدار داد، «در صورتی که گام دیگری برای تغییر این وضعیت برداشته شود، به یک فاجعه عظیم منجر خواهد شد.»

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز روز شنبه گفت تصمیم احتمالی آمریکا در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل «توجیه» ندارد و تنها به نفع یک طرف یعنی اسرائیل خواهد بود و در نهایت به خشونت و افراطگرایی در منطقه دامن خواهد زد.

طبق پیشنهاد سازمان ملل متحد اورشلیم شهری بین المللی است؛ اما در سال ۱۹۴۸ اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل شرق آن را در اختیار گرفتند. اسراییل که این شهر را پایتخت ابدی خود می داند پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل شرق آن را هم در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی آن، هم برای یهودیان، هم مسیحیان و هم مسلمانان بسیار مقدس است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه ژوئن فرمان تمدید تعلیق مصوبه سال ۱۹۹۵ میلادی نمایندگان کنگره برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا کرد و مشخص نیست اوایل دسامبر که مهلت این تعلیق موقت به پایان می‌رسد، آیا بار دیگر آن را تعلیق می‌کند یا خیر.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، که از سوی ٰاو مذاکرات صلح خاور میانه را پیگیری می‌کند، روز یکشنبه در سخنانی در مؤسسه بروکینگز در واشنگتن گفت، رئیس جمهوری هنوز در این مورد به جمع بندی نرسیده و فعلا در حال بررسی آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG