لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

آمریکا و عربستان مواضع داعش در اطراف کوبانی را بمباران کردند


مردم روی یک تپه به دودی که از کوبانی (عین العرب) به هوا می رود، نگاه می کنند
مردم روی یک تپه به دودی که از کوبانی (عین العرب) به هوا می رود، نگاه می کنند

آمریکا و عربستان سعودی روز دوشنبه اهداف بیشتری از گروه «دولت اسلامی» (داعش) در اطراف شهر کوبانی را بمباران کردند.

گروه سنی «دولت اسلامی» بخش های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده است و اکنون تلاش می کند شهر کوبانی، در شمال سوریه و نزدیک مرز ترکیه را اشغال کند.

یکی از مسوولان کوبانی گفت پیکارجویان داعش از سه طرف شهر را محاصره کرده اند و تنها بخش شمالی که نزدیک تر به ترکیه است، محاصره نشده است. او گفت درصورتی که کوبانی به طور کامل محاصره شود، دسترسی به شهر احتمالا قطع خواهد شد.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا گفت هواپیماهای نظامی آمریکایی و سعودی طی چهار پرواز، جنوب غرب کوبانی را هدف قرار دادند و یک محل آرایش نیروها و محل استقرار یک مسلسل سنگین را نابود کردند. سه حمله هوایی دیگر، مواضع داعش در شمال شرق کوبانی را هدف قرار داد که شامل دو ساختمان تحت کنترل پیکارجویان جهادی بود.

حملات هوایی روز دوشنبه در حالی انجام شد که ترکیه و آمریکا درباره اینکه آیا نیروهای آمریکایی می توانند از پایگاه های ترکیه برای حمله به داعش استفاده کنند، اظهارات متفاوتی بیان کردند.

پیشتر، یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفته بود ترکیه اجازه داده ایالات متحده از یک مرکز مهم نظامی (پایگاه هوایی اینجرلیک) در نزدیکی مرز سوریه برای حمله به «دولت اسلامی» (داعش) استفاده کند.

مقامات آمریکایی گفته بودند که با ترکیه در این زمینه به توافق رسیده اند. اما آنکارا بعدا گفت که توافقی حاصل نشده و مذاکرات ادامه دارد.

مقامات دفاعی آمریکا گفته بودند که ترکیه همچنین با میزبانی نیروهای اپوزیسیون سوری و آموزش آنها برای مبارزه با پیکارجویان داعش و ارتش سوریه موافقت کرده بود.

قرار بود تیمی از پنتاگون این هفته به ترکیه سفر کند و این طرح ها را نهایی کند، اما هنوز مشخص نیست که بیانیه آنکارا چه تاثیری بر سفر آنها خواهد گذاشت.

مقامات ترکیه هفته گذشته میزبان یک ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و یک مقام مسوول وزارت امورخارجه ایالات متحده بودند.

شبه نظامیان کرد گفته اند از کوبانی دفاع خواهند، اما با این حال پیکارجویان داعش در حال پیشروی هستند و اکنون بیش از چهل درصد این شهر را تصرف کرده اند.

بسیاری از ساکنان کوبانی برای در امان ماندن از حملات داعش، به ترکیه رفته اند.

در جنوب ترکیه، و در پایگاه اینجرلیک، آمریکا حدود ۱۵۰۰ پرسنل نیروی هوایی دارد.

هواپیماهای آمریکایی برای بمباران مواضع داعش در عراق از پایگاه های هوایی در امارات متحده عربی، کویت و قطر استفاده می کنند. آمریکا همچنین در اردن چند هواپیمای F-۱۶ دارد و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، با عمان نیز قرار دارد.

درگیری ها میان پیکارجویان داعش و شبه نظامیان کردی در کوبانی طی هفته های اخیر شدت گرفته است. سازمان ملل متحد هشدار داده است که با تصرف کوبانی بدست پیکارجویان اسلامگرا، احتمال می رود یک «قتل عام» در آن شهر صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG