لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

افزایش حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه مواضع داعش در کوبانی


دود غلیظ ناشی از حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در اطراف شهر کوبانی در سوریه – ۲۰ مهر ۱۳۹۳
دود غلیظ ناشی از حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در اطراف شهر کوبانی در سوریه – ۲۰ مهر ۱۳۹۳

در حالی که درگیری‌های خیابانی بین نیروهای کرد و پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در شهر کردنشین کوبانی در سوریه روز یکشنبه نیز ادامه یافت، فرماندهی ارتش ایالات متحده اعلام کرد که حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا افزایش یافته و از روز شنبه تا کنون چهار حمله هوایی عمده علیه مواضع داعش در اطراف کوبانی انجام گرفته است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان این که جان هزاران نفر در کوبانی در معرض خطر است، از طرفین درگیری خواست از وقوع کشتار جمعی جلوگیری کنند و از جان غیرنظامیان محافظت نمایند. به گفته مقامات سازمان ملل، حدود ۱۲ هزار کرد، از جمله صدها نفر از افراد سالخورده، همچنان در کوبانی هستند و در صورت سقوط آن، احتمال قتل عام این افراد توسط افراطیون داعش زیاد است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، اعلام کرد که جهادی‌های افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متحمل تلفات سنگین شده‌اند. با این حال این گروه معتقد است که حدود ۴۰ درصد از کوبانی تاکنون در اختیار نیروهای داعش قرار گرفته است.

این در حالی است که نیروهای نظامی ترکیه، با وجود افزایش درخواست‌های بین‌المللی برای کمک به پیشمرگه‌های کرد، همچنان بدون فعالیت در کنار مرزهای مشترک با سوریه نظاره‌گر جنگ بین کردها و پیکارجویان افراطی داعش در این شهر کردنشین در نزدیکی مرزهای خود هستند.

ترکیه در مقابل درخواست‌های بین‌المللی برای دخالت مستقیم در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، تحت فشار قرار گرفته است. آنکارا تاکنون، با این استدلال که کردهای کوبانی همراه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) برای کسب خودمختاری با آنکارا در جنگ بوده‌اند، از پیوستن به ائتلاف بین‌المللی علیه داعش خودداری کرده است.

چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده روز گذشته، ضمن خطرناک خواندن شرایط در کوبانی، گفت «تلاش برای تضعیف و شکست دادن داعش زمان خواهد برد. شرایط دشوار و پیچیده است و عوامل بسیاری در آن دخالت دارند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد که «پیشرفت‌های چشم‌گیری» در گفتگو با آنکارا، بر سر نحوه آموزش نیروهای معتدل مخالف حکومت بشار اسد در سوریه حاصل شده است.

در همین حال، دیدبان حقوق بشر، گزارشی بر پایه تجارب شخصی ایزدی‌هایی که پیشتر قربانی جنایات و خشونت‌های گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» بوده‌اند، منتشر کرده است. یکی از زنان قربانی خشونت‌های داعش در بازگویی خاطرات خود می‌گوید «آنها شوهرم، پدر شوهرم و شوهر خواهرم را جلوی چشمانم کشتند. داعش زنان را برای خودشان می‌خواستند. خواهر شوهرم هنوز در اسارت آنهاست.»

بر پایه این گزارش، پیکارجویان داعش مردان اسیر شده را می‌کشند و زنان را به زور وادار به ازدواج با خود می‌کنند.

XS
SM
MD
LG