لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار با دادستان‌ها در پرونده دور زدن تحریم به توافق رسید


رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای بازار طلا، که روند پرونده اش انتقادهای تندی را از سوی رییس جمهوری و دیگر مقام های ارشد ترکیه به همراه داشته و توجه مقام های ارشد دولت ترامپ را جلب کرده است، به گناه خود اعتراف کرده و با مقام های آمریکایی در حال همکاری است.

نیویورک تایمز نوشت: دادستان ها می گویند انتظار می رود رضا ضراب سه شنبه یا چهارشنبه در برابر دادگاه حاضر شود.

رضا ضراب متهم است در یک توطئه گسترده در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران نقش داشته است.

مدتی پس از این که ضراب در جلسات مقدماتی دادگاه دیده نشد، گمانه زنی ها حاکی از این بود که او موافقت کرده به عنوان شاهد دولت در دادگاه حاضر شود.

تصمیم او به همکاری پیشرفتی عمده برای دادستان ها در تحقیقات بر سر دور زدن تحریم های آمریکا محسوب می شود. اگر رضا ضراب شواهدی درباره فساد در دولت ترکیه و دوایر بانکی آن افشا کند ممکن است روابط پیشاپیش تنش آلود آمریکا و ترکیه پر تنش تر شود.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، این پرونده را بارها با مقام های آمریکایی از جمله در تماسی تلفنی با پرزیدنت ترامپ در میان گذاشته است. اردوغان این دادگاه را ادامه توطئه کودتا سال گذشته در ترکیه به دست طرفداران فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن پنسیلوانیا، توصیف کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG