لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۵

عبدالله گل:تظاهرات مسالمت آمیز بخشی از دمکراسی است


شهر استانبول در ترکيه صبح روز دوشنبه، پس از يک درگيری کوتاه ميان پليس و معترضان، از آرامشی نسبی برخوردار بود. اما آثار ناآرامی های چند روز گذشته، از جمله سنگربندی ها، شعارها و پلاکارد ها در محل باقيست.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه امروز پيش از عزيمت به مراکش، مردم را به آرامش فراخواند و عناصر افراطی را عامل نا آرامی ها دانست.

درحالی که اردوغان، اعتراضها را حرکتی سازمان یافته از سوی خارجی ها قلمداد کرده است عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه می گوید پیام این اعتراض ها دریافت شده است. او در سخنانی که روز دوشنبه ایراد کرد با اشاره به ناآرامی های کشور درچند روز گذشته گفت دموکراسی فقط رای دادن و انتخابات نیست. بلکه حق مردم دراعتراض صلح آمیز نیز بخشی از دموکراسی است.»

وزير کشور ترکيه می گويد، در مجموع ۱۱۰۰نفر در ارتباط با ناآرامی ها دستگير شده اما تعدادی از آنها آزاد شده اند.

اعتراضها از زمانی آغاز شد که دولت ترکيه اعلام کرد، ميدان تقسيم، مرکز بسياری از فروشگاهها و واحدهای تجاری شهر استانبول نوسازی خواهد شد. کارکنان دولت روز جمعه برای عمليات خاکبرداری در ميدان تقسيم مجبور به قطع درختان بودند. معترضان در پی اين اقدام کاميون های حفاری را مصادره کردند و قصد داشتند به تلافی «غصب» کشورشان توسط اردوغان، آنها را به طرف دفتر نخست وزيری برانند.

بنابر گزارشها، شب گذشته شهر ازمير و آنکارا نيز صحنه اعتراضات شديدی بود.
تظاهر کنندگان در شهر ازمير با کوکتل مولوتوف به مقر حزب حاکم ترکيه حمله کردند و در آنکارا صدها نفر با نيروهای پليس ضد شورش درگير شدند.

گفته می شود، سرکوب حرکت های اعتراضی و حضور پليس ضد شورش با انتقاد بسياری از ترک های سکولار و منتقدان دولت اردوغان مواجه شده است. به باور آنها، دولت اسلام گرای اردوغان که از ده سال پيش تا کنون در قدرت است در پی در دست گرفتن قدرت مطلق در کشور است.

از سوی ديگر، گروه های بين المللی مدافع حقوق بشر به خاطر سرکوب اعتراضات جاری از دولت اردوغان قوياً انتقاد کرده و ايالات متحده از آنکارا می خواهد حق آزادی بيان و اجتماعات را محترم بشمارد.

XS
SM
MD
LG