لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

اردوغان:برخورد پلیس با معترضین اشتباه بود


.
.
پلیس ترکیه عقب نشینی از میدان معروف تقسیم در استانبول را آغاز کرده است. درآنجا روز شنبه برای دومین روز زد و خوردهایی بین تظاهر کنندگان معترض به تبدیل یک پارک به یک مرکز خرید با پلیس درگرفت.

شاهدان می گویند هزاران تظاهر کننده میدان را هنگامی که پلیس راه بندان ها و موانع اطراف پارک را برمی داشت، پرکردند.

خروج افراد پلیس در حالی صورت گرفت که رجب طیب اردوغان نخست وزیر خواهان پایان فوری اعتراضات خشونت آمیز شد.

او پذیرفت اشتباهاتی در واکنش پلیس روی داده است و گفت اقدامات قانونی علیه افسرانی که به گونه ای نامناسب از زور استفاده کردند انجام خواهد شد. اما تاکید کرد برنامه های بازسازی و توسعه در میدان تقسیم اجرا خواهد شد.

روز جمعه، پلیس درکوشش برای برای برهم زدن یک گردهمایی صلح جویانه درمیدان تقسیم ،که از دیرباز کانون اعتراضات سیاسی و تجمعات دیگر بوده است، به گاز اشک آور و فشار قوی آب متوسل شد. اما پاسخ سخت فقط نا آرامی های بیشتری را موجب شد، و تمامی خیابان های محله را به یک ناحیه جنگی تبدیل کرد و ده ها مجروح بر جا گذاشت.

در همبستگی با تظاهر کنندگان استانبول، اعتراض هایی نیز درآنکارا، و بیش از 12 شهر دیگر ترکیه برپا شد. معترضین با پلیس به زد و خورد پرداختند وعلیه دولت اردوغان شعار دادند.

تحلیلگران می گویند ناآرامی بر نارضایی فزاینده ازسیاست های دولت اسلامگرای اردوغان، که برخی آنرا متهم می کنند روز به روز خودکامه ترمی شود ، تاکید می گذارد.

اما مین ادر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بوغازیچی استانبول، به صدای آمریکا گفت معترضین لزوما سکولار نیستند. حرکت جاری طیف گسترده ای از جمعیت ترکیه را در بر می گیرد، و نوعی جنبش مدنی خود جوش است.

ادرمی گوید بسیاری از کاهش آزادی بیان در پی برخوردهای سخت پلیس با معترضین، ازجمله در گردهمایی روز اول ماه مه، و دیگران از نرخ بالای بیکاری به ستوه آمده اند.

این استادعلوم سیاسی می گوید پاسخ سخت دولت نشان می دهد که می ترسد اعتراضات از کنترل خارج شود، واقتدار آن را به چالش بگیرد.

گروه های طرفدارحقوق بشر از استفاده پلیس ترکیه از زور در برخورد با معترضین ابراز نگرانی کرده اند. عفو بین الملل روز جمعه گفت مقامات باید کاربرد زور بیش از اندازه علیه معترضین صلح جو را متوقف سازند، و خواهان تحقیق شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت واشنگتن معتقد است حفظ آزادی بیان، تجمع و گردهمایی بهترین ضامن ثبات و کامیابی دراز مدت ترکیه است.


وزیر کشور ترکیه گفت دولت به ادعاها یی که پلیس از نیروی نامناسب استفاده کرده رسیدگی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG