لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

تظاهرات اعتراضی در میدان تقسیم استانبول ادامه دارد


بنا به گزارش ها در ترکیه علیرغم یک آرامش چند ساعته، ناآرامی در شهرهای مختلف شدت گرفته است.

در آنکارا، پایتخت ترکیه معترضین ساختمان ها و ماشین های دولتی را به آتش کشیدند و تنها طی چند ساعت دود آتش و گاز اشک آور تبدیل به ابر غلیظی بر فراز شهر شد.

در آغاز درگیری ها رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در گفت و گو با رسانه ها از عزم راسخ خود برای ادامه پروژه عمرانی میدان تقسیم خبر داد و از تظاهر کنندگان خواست تا به خانه هایشان برگردند. اما نهایتا پروژه بازسازی موقتأ متوقف شد. تنش ها منجر به دخالت وزارت کشور و واکنش معمر گولر وزیر کشور ترکیه شد.
آقای گولر گفت: «تا به حال 939 نفر دستگیر شدند و قرار است تعدادی از انها محاکمه شوند. همچنین درگیری ها منجر به زخمی شدن 26 پلیس و 53 نفر از تظاهر کنندگان شده است. 19 نفر در استانبول زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است.»

به گزارش این وزارتخانه، تا روز یکشنبه تعدادی از دستگیر شدگان آزاد شدند.

تحلیل گران سیاسی می گویند دامنه و گسترش سریع این ناآرامی ها نشانگر نارضایتی فزاینده گروه های مختلف مردم ترکیه از سیاست های دولت اسلام گرای اردوغان است.

مین آیه دهر، پروفسور علوم سیاسی دانشگاه استانبول می گوید: «تظاهراتی که به این سرعت شعله ور شد و از موضوع ساده ای مثل حفاظت و مالکیت درخت های شهر به اعتراض پیچیده ای چون نارضایتی از شیوه اداره حکومت و نحوه پاسخگویی دولت به اعتراض های سیاسی رسید، نشان از نارضایتی عمیق مردم و سرکوب آزادی های سیاسی و اجتماعی توسط دولت دارد.»

این تحلیل گر معتقد است دامنه اعتراض ها پیام دیگری نیز دارد و نشان دهنده ناتوانی حکومت در کنترل و سرکوب مردم است.

گروه های راستگرا هم نسبت به شدت و نحوه سرکوب اعتراض ها توسط دولت اسلام گرای اردوغان اعتراض کردند.

سازمان عفو بین الملل خواستار توقف درگیری و تحقیق همه جانبه در این باره شده است و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است که امنیت، ثبات و پایداری ترکیه تنها از طریق تضمین و احترام به آزادی های سیاسی و حق برگزاری اجتماعات ممکن است.

اعتراضات مردمی در ترکیه از یک تحصن کوچک اعتراضی در میدان تقسیم استانبول آغاز شد، جایی که معترضین می خواستند نارضایتی خود را از پروژه احداث مرکز خرید به جای پارک گزی، ابراز کنند. اما واکنش نیروهای دولتی به این حرکت اعتراضی، به سرعت دامنه گرفت و تبدیل به یک مخالفت تمام عیار با آنچه سیاست های خودکامه رجب طیب اردوغان نخست وزیر خوانده می شود، بدل گشت.
XS
SM
MD
LG