لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۵

اردوغان: تا زمانی که سوئد اجازه قرآن‌سوزی دهد جایی در ناتو نخواهد داشت


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه بار دیگر تاکید کرد که تا زمانی که این کشور اسکاندیناوی اجازه دهد تظاهراتی در مورد هتک حرمت کتاب مقدس اسلام برگزار شود، ترکیه اجازه نخواهد داد سوئد به ائتلاف نظامی ناتو بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترکیه از سوزاندن قرآن مقابل سفارت این کشور و به دار آویختن آدمک عروسکی اردوغان در استکهلم، خشمگین شده و در پی آن نشستی مهم در بروکسل را که در آن قرار بود درباره ورود سوئد و فنلاند به ناتو بحث شود به طور نامحدود به تعویق انداخته است.

اردوغان در تازه‌ترین سخنانش گفت: «سوئد، حتی خودت را به زحمت نینداز!»

او همچنین افزود: «تا زمانی که سوئد اجازه دهد کتاب مقدس من، قرآن، سوزانده و پاره شود و این کار را همراه با نیروهای امنیتی خود انجام دهد، ما با ورود آن به ناتو موافقت نخواهیم کرد.»

به گزارش این خبرگزاری، مقامات دولت سوئد از اعتراضات علیه ترکیه و سوزاندن قرآن توسط یک فعال راست افراطی ضد اسلام دفاع نکرده‌اند، اما در عین حال تاکید کردند که در این کشور «آزادی بیان» حاکم است و در همین راستا از حق برگزاری تظاهرات دفاع می‌کنند.

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، روز سه‌شنبه برگزارکنندگان این تظاهرات را احمق‌هایی خواند که می‌خواهند به تلاش این کشور برای پیوستن به ناتو آسیب برسانند، خواند.

در پی حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند خواستار پیوستن به ناتو هستند. ترکیه اما به عنوان یکی از اعضای پیمان سازمان آتلانتیک شمالی، هنوز با پیوستن این دو کشور موافقت نکرده است. عضویت در این سازمان، مشروط به تایید همه اعضا است.

XS
SM
MD
LG