لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

۲۵ کشته در درگیری نظامیان ترکیه با نیروهای مخالف اسد در شهر مرزی عفرین


در درگیری نظامیان ترکیه با نیروهای مخالف اسد در شهر مرزی عفرین سوریه ۲۵ تن کشته شدند.

درگیری از آنجا آغاز شد که کردهای مورد حمایت ترکیه در عفرین- شهر مرزی سوریه که در کنترل ارتش ترکیه است- یک گروه شورشی پیشین مخالف اسد را به غارت اموال، دزدی و بدرفتاری با ساکنان شهر متهم کرد.

ترکیه با اعلام حکومت نظامی در عفرین در نظر داشت جلوی درگیری ها را بگیرد اما دو گروه با آتش سنگین تیربار در سرتاسر یکشنبه شب به سمت هم تیراندازی کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید ۲۵ تن در درگیری ها کشته شده اند. دست کم ۲۰۰ جنگجوی شورشی سوری با نیروهای نظامی ترکیه در عفرین و نیز با شبه نظامیان مورد حمایت آنکارا در این منطقه مرزی درگیر نبرد شبانه بودند.

ترکیه و گروههای مورد پشتیبانی اش این شورشیان را به غارت اموال مردم، یورش به خانه ها و بدرفتاری با ساکنان عفرین متهم می کنند. ارتش ترکیه ۱۱ ماه پیش به یاری شبه نظامیان کرد مورد حمایت خود، عفرین شهر عمدتا کردنشین سوریه را به اشغال درآورد.

آنکارا ملاحظات امنیتی را توجیهی برای اشغال نوار مرزی با سوریه قلمداد کرده و گروه کرد «یگان مدافع خلق کرد» را که در عفرین فعالیت داشت به همدستی با پ.کا.کا، حزب کارگران کردستان ترکیه، متهم می کند. این منطقه مرزی طی جنگ داخلی هفت ساله در سوریه به نسبت آرام بود.

ترکیه در ماه های اخیر بر حضور خود در عفرین افزود و یک دفتر پستی باز کرد و کتابهای درسی ترکیه را بین دانش آموزان توزیع کرده است. وزیر کشاورزی ترکیه می گوید کشورش با حفظ هژمونی در عفرین از تولید زیتون منطقه کسب درآمد می کند.

روزنامه جروزالم پست چاپ اسرائیل که گزارش درگیری منطقه عفرین را منتشر کرده است می نویسد ترکیه اکنون در صدد سرکوب همان گروه هایی است که در ابتدای سال جاری به ارتش این کشور در تسلط بر نوار مرزی کمک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG