لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

گزارش نیوزویک: ایران به دنبال ساخت داعش جدید است؛ آمریکا به عربستان توجه کند


قاسم سلیمانی پیش برنده سیاست های رهبر جمهوری اسلامی در عراق و سوریه است.
قاسم سلیمانی پیش برنده سیاست های رهبر جمهوری اسلامی در عراق و سوریه است.

نشریه نیوزویک در گزارشی نوشت: ایالات متحده هشدار داده است که ایران می تواند یک نیروی مخرب شبیه گروه داعش ایجاد کند و عربستان سعودی شریکی ایده آل برای مهار این قدرت انقلابی شیعه در خاورمیانه است.

جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه، روز پنج شنبه، در سخنرانی در ششمین نشست سالانه «دیفنس وان»، گفت اقدام نظامی مستقیم برای شکست ایران و شبکه رو به گسترش متحدان مسلح عمدتا شیعه اش کافی نخواهد بود. این جنگجویان مانند پنتاگون و شرکای منطقه ای اش با گروه های جهادی مانند داعش در عراق و سوریه جنگیده اند، اما مخالف نفوذ آمریکا در آن جا هستند.

دیپلمات آمریکایی معتقد است «توقف نفوذ مداخله جویانه ایران در آن کشورها مستلزم ایجاد ثبات است». جفری هشدار داد که «اگر ما به ریشه مشکل نپردازیم، ایران موجب پیدایش داعش تازه ای خواهد شد».

مقام وزارت خارجه آمریکا گفت در مقابله با ایران «ما هیچ شریکی بهتر» از عربستان سعودی نداریم: «ما بدون آن ها نمی توانستیم آن چه را اکنون در منطقه دنبال می کنیم، انجام دهیم.»

این اظهار نظرات در حالی ایراد شد که وزارت دارایی آمریکا در واکنش به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول، ۱۷ فرد بازداشت شده در این پرونده را تحریم کرد.

ریاض که چند بار روایت خود از این قتل را تغییر داده است، اصرار دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، از نقشه این قتل در ترکیه خبر نداشته است.

آل سعود همچنین با انتقادهای فزاینده ای از موارد ادعایی نقض حقوق بشر در یمن روبرو است. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی می کوشد با برکناری شیعیان زیدی شورشی موسوم به انصار الله یا حوثی ها، دولت یمن را به قدرت بازگرداند. آمریکا و عربستان ایران را به حمایت از حوثی ها متهم می کنند. ایران و حوثی ها این اتهامات را تکذیب کرده اند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG