لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

دیدگاه| به بهانه انتصاب نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه؛ راه برای پایان جنگ سوریه وجود دارد


«گی یر پدرسن» سفیر نروژ در چین، به عنوان فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه منصوب شد.
«گی یر پدرسن» سفیر نروژ در چین، به عنوان فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه منصوب شد.

مقاله ای در نشریه فارین افیرز از جنین دی جیووانی، پژوهشگر ارشد «شورای روابط خارجی»

فرستاده ویژه جدید نباید به روسیه اجازه دهد از اسد حمایت کند.

اوایل این ماه، «گی یر پدرسن» سفیر نروژ در چین، به عنوان فرستاده ویژه جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه انتخاب شد. او جایگزین استفان دی میستورا، مذاکره کننده پرسابقه ایتالیایی سوئدی، می شود که چهار سال برای پایان دادن به جنگ سوریه تلاش کرد، اما ناکام ماند.

سوریه نزدیک به هشت سال هدف هر گونه بیرحمی بوده است. این زمان دو سال از جنگ جهانی دوم طولانی تر است. متاسفانه طی دو سال گذشته به جای آن که تنش در سوریه فروکش کند، شدت گرفته است. شش میلیون آواره در داخل سوریه، پنج میلیون پناهجو در کشورهای دیگر، ۱۴ میلیون از جمعیت سوریه به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

سوریه کشوری سوخته است که گرسنگی داده شده، با جنگ افزار شیمیایی مورد حمله قرار گرفته و مخالفان رژیم با بمباران به تسلیم واداشته شده اند. نقض حقوق بشر شامل بازداشت های جمعی، شکنجه و تجاوز از بدترین نمونه هایی است که در سه دهه گزارشگری مناقشات دیده شده است.

اگر جنگ سوریه به زودی متوقف نشود، به سرنوشت لبنان در سال ۱۹۷۵ دچار می شود. جنگی که ۱۷ سال طول کشید و یک کشور را ویران کرد. اگر جنگ سوریه آنقدر طول بکشد، دیگری کسی در آن کشور زنده نخواهد ماند. هنوز هیچ کس نمی داند شمار کشته های سوریه چقدر است، اما نیم میلیون نفر تخمین زده می شود.

ماموریت عظیمی به گی یر پدرسن به میراث رسیده است. او یکی از مورد احترام ترین دیپلمات ها در سازمان ملل متحد است. پدرسن از اعضای تیم مذاکره کننده «پیمان اسلو» در سال ۱۹۹۳ بین اسرائیل و «جنبش آزادیبخش فلسطین» بود.

اگر پدرسن توانست یاسر عرفات و اسحاق رابین را به جایی برساند که دست همدیگر را بفشارند، شاید بتواند راهی بیابد تا وزیر خارجه روسیه بپذیرد کار بشار اسد در سوریه تمام است.

جنگ در سوریه باید پایان بگیرد. پدرسن سابقه کار با سخت ترین مذاکره کننده ها در کره زمین را داشته است. اما او باید اصرار کند که وقتی این جنگ تمام می شود باید با شروطی درست تمام شود: آینده سوریه نباید شامل اسد باشد و هر گونه ترتیباتی باید حاوی مکانیزمی برای یک گذار قضایی باشد. آن هایی که جنایاتی هولناک علیه بشریت مرتکب شده اند باید به پیشگاه عدالت آورده شوند.

در غیر اینصورت، طی دو دهه، به یقین نفرت و مشقت باز خواهد گشت و اسد دیگری پدیدار خواهد شد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG