لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۷

ترکیه و کردهای سوریه برای توقف درگیری به توافق رسیدند


تانک های ترکیه در داخل خاک سوریه
تانک های ترکیه در داخل خاک سوریه

بعد از چند روز تنش بین کردهای سوریه و ارتش ترکیه در شمال سوریه، خبرگزاری رویترز عصر سه شنبه گزارش داد که دو طرف برای توقف درگیری ها به توافق رسیده اند.

بنا بر اعلام یک سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک، این توافق از دوشنبه شب اجرایی شده و برقرار خواهد ماند. در مقابل دولت ترکیه می گوید با گروه موسوم به "یگان های مدافع خلق: به توافقی برای آتش بس نرسیده است.

یگان‌های مدافع خلق موسوم به ی‌پ‌گ تحت حمایت آمریکا در مبارزه با داعش هستند، اما ترکیه این گروه را تروریستی می داند. در روزهای اخیر تنش بین ارتش ترکیه و نیروهای کرد حاضر در شمال سوریه افزایش یافته بود.

دولت ترکیه خواستار عقب نشینی نیروهای کرد سوریه تا شرق فرات است. چنانچه کردهای سوریه از رود فرات عبور کنند، برای اولین بار آنها و کردهای شمال عراق به هم نزدیک می شوند. ترکیه این موضوع را خط قرمز خود اعلام کرد و هفته پیش برای آنچه بیرون راندن پیکارجویان داعش نامید، به شهر مرز جرابلس در سوریه حمله کرد.

از هفته پیش نیروهای ترکیه به نیروهایی کرد که از نظر آنکارا "تروریست" خوانده می شوند حمله کرده است.

اما "یگان های مدافع خلق" در سوریه می گویند ترکیه به دنبال اشغال خاک سوریه است. گروه شبه نظامی کردی یگان‌های مدافع خلق به گروه حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک نزدیک هستند که در ترکیه علیه دولت مبارزه می کند.

آمریکا مخالف درگیری ترکیه و کردهای شمال سوریه

در حالی ترکیه و کردهای شمال سوریه از توافق درگیری خبر داده اند که پیش از این آمریکا از درگیری طرفین انتقاد کرده بود و اعلام کرد جنگ میان ترکیه، شورشیان طرفدار ترکیه و نیروهای کرد در شمال سوریه "غیرقابل قبول" است و باید متوقف شود.

XS
SM
MD
LG