لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

نزدیک شدن بیشتر پیکارجویان داعش به کوبانی


در پی فرود آمدن گلوله خمپاره در جنوب کوبانی ستونی از دود بلند شد
در پی فرود آمدن گلوله خمپاره در جنوب کوبانی ستونی از دود بلند شد

پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در حال نزدیک شدن بیشتر به شهر سوری کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه هستند؛ در همین حال پارلمان ترکیه بحث در باره لایحه ای که به ارتش اجازه خواهد داد علیه این گروه افراطی وارد عمل شود را آغاز کرده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه روز پنجشنبه گفت رزمندگان کرد در چند صد متری کوبانی – که عین االعرب نیز نامیده می‌شود – با پیکارجویان خلافت خودخوانده اسلامی در حال جنگ هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه ناظر در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیم آن می‌رود پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی (داعش سابق) به کوبانی سرازیر شوند و «مردمی که باقیمانده‌اند را قصابی کنند.»

در این گزارش به نقل از یک رزمنده کرد گفته می‌شود نیروهای کرد در تلاش جهت عقب راندن شورشیان مهاجم، خود را برای درگیری‌های خیایانی در کوبانی آماده می‌کنند.

پیشروی در حالی صورت می‌گیرد که پارلمان ترکیه درباره درخواست دولت برای موافقت با استفاده از نیروی نظامی جهت برخورد با گروه‌های تروریست در سوریه و عراق به بحث پرداخته است. رای پارلمان همچنین ممکن است به نیروهای خارجی اجازه دهد از حریم ترکیه برای عملیات احتمالی علیه گروه «دولت اسلامی» عمل کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از آنکارا می‌گوید ترکیه هنوز نقشی را که قصد دارد در ائتلاف علیه گروه موسوم به دولت اسلامی بازی کند، تعریف نکرده است. لایحه پیشنهادی زمینه قانونی برای هرگونه درگیری نظامی ترکیه یا استفاده از یکی از پایگاه‌های آن توسط نیروهای خارجی را فراهم می‌آورد.

پارلمان ترکیه قبلا عملیات در عراق و سوریه برای حمله به جدایی‌خواهان کرد یا خنثی کردن تهدیدهای رژیم تصویب کرده بود. لایحه جدید آن اختیارات را برای مقابله با تهدیدهای پیکارجویان داعش گسترش خواهد داد.

نبرد برای تصرف شهر استراتژیک کوبانی از نیمه ماه سپتامبر ادامه داشته و تاکنون موجب شده است بیش از ۱۶۰ هزار پناهجوی کرد سوریه از مرز ترکیه بگذرند که یکی از بدترین بحران‌های آوارگان در آنجا، از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در بیش از سه سال و نیم بوجود آورده است.

XS
SM
MD
LG