لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

ائتلاف بین‌المللی «دولت اسلامی» را بمباران می‌کند، «دولت اسلامی» شهر کوبانی را


با انهدام شماری از مواضع داعش در شهر کوبانی و روستاهای اطراف، آوارگان سوری به شهر بازمی گردند- مرز ترکیه با سوریه، سوم مهر
با انهدام شماری از مواضع داعش در شهر کوبانی و روستاهای اطراف، آوارگان سوری به شهر بازمی گردند- مرز ترکیه با سوریه، سوم مهر

رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا روز گذشته گفت عملیاتی که تا کنون انجام شده، توانایی‌ فرماندهی، کنترل و لجستیک شورشیان را مختل کرده ولی کافی نیست.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه نتوانست جلوی حمله پیکارجویان آن گروه به شهر استراتژیک کوبانی در مرز ترکیه را بگیرد. به گزارش رویترز، شورشیان داعش روز شنبه برای نخستین بار شهر کردنشین کوبانی را بمباران کردند.

سنتکام، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، می‌گوید در حملات هوایی، یک ساختمان و دو خودروی سنگین نظامی تحت تصرف داعش را در نزدیکی شهر مرزی کوبانی منهدم کرده است. ساختمان مورد نظر ده روز پیش به دست شورشیان داعش افتاده بود. در گزارش فرماندهی مرکزی آمده همچنین یک فرودگاه نظامی، پادگان و اردوی آموزشی در نزدیکی شهر رقه، که از چندی پیش در کنترل شورشیان است، هدف هفت حمله هوایی نیروهای ائتلاف – شامل ایالات متحده، عربستان سعودی، اردن، و امارات قرار گرفت.

سنتکام همچنین از انجام سه حمله هوایی در عراق خبرداده که براثر آن چهار خودرو نظامی داعش و یک «موضع جنگی» در جنوب غربی شهر اربیل منهدم شد.

آمریکا از روز ۱۷ مرداد حملمات هوایی علیه داعش را در عراق آغاز کرد؛ و از سه‌شنبه گذشته همراه با متحدان عرب به مواضع داعش در سوریه حمله برد. کارزار بین‌المللی برای «تضعیف و نابود کردن» داعش در کشورهای عراق و سوریه، که بخش‌های بزرگی از خاک آن کشورها در تصرف شورشیان اسلامگرای «دولت اسلامی» درآمده، ادامه دارد؛ و هر روز کشورهای بیشتری به آن می‌پیوندند.

یک روز بعد از آن که پارلمان بریتانیا به هواپیماهای جنگی آن کشور اجازه حمله به مواضع داعش را داد، وزارت دفاع آن کشور اعلام کرد دو هواپیمای نظامی برفراز خاک سوریه به پرواز درآمدند، که هدف‌شان گردآوری اطلاعات بود.

گروه شورشی سنی «دولت اسلامی» بیش از سه ماه است که به مناطق شمالی عراق حمله کرده و ضمن اعلام خلافت اسلامی، گروگان‌هایی از کشورهای غربی را گردن زده و حکم کرده که غیرشیعیان و غیرمسلمانان یا اسلام بیاورند و سنی شوند یا کشته خواهند شد.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته حملات هوایی روز شنبه با دستکم ۳۰ انفجار در شهر رقه همراه بود. رامی عبدالرحمن، رئیس گروه از کشته شدن ۲۳ پیکارجوی داعش خبر داده؛ اما در عین حال گفته داعش هنوز توانایی بمباران کردن مناطق شرقی شهر کوبانی را دارد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده در پنج روز گذشته شورشیان ۴۰ شبه‌نظامی کرد را کشته‌اند. عده‌ای از شبه‌نظامیان کرد در انفجار انتحاری خودرویی که با ظاهر مبدل خودروهای حامل کمک‌های انساندوستانه در حومه کوبانی به گردش درآمده بود، جان باختند.

از حمله شورشیان به کوبانی (عین العرب) در هفته گذشته تا کنون بیش از ۱۵۰.۰۰۰ نفر از سکنه به مرزهای ترکیه پناه برده‌اند.

ترکیه می‌گوید شورشیان داعش چهار خمپاره به داخل خاک آن کشور پرتاب کرده‌اند، که در نتیجه آن دو نفر مجروح شده‌اند. تبادل آتش سنگین میان شورشیان با شبه‌نظامیان کرد در نزدیکی مرز ترکیه شنیده می‌شد، و مقامات ترک راه‌های منتهی به مرز را برای مدتی مسدود کردند.

کوبانی در مسیر جاده‌ای قرار دارد که شمال و شمال غربی سوریه را به یکدیگر متصل می‌کند. شورشیان یک‌بار در تیرماه به قصد تصرف کوبانی به آن شهر حمله کردند، اما نیروهای محلی با کمک شبه‌نظامیان کرد ترکیه شورشیان را دفع کردند – داعش با شکست در برابر نیروهای کرد نتوانسته متصرفات خود را در منطقه یکی کند.

در همین حال، دولت دمشق، که در آغاز اعتراضات مردمی مخالفانش را عمال غربی می‌خواند که در صدد سرنگون کردن رژیم بشار اسد هستند، با حملات هوایی به رهبری آمریکا مخالفتی نکرده و گفته پیش از شروع حملات ، از طریق واشنگتن در جریان آن قرار گرفته ‌است.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا روز گذشته گفت عملیاتی که تا کنون انجام شده، در توانایی‌های شورشیان در فرماندهی، کنترل و لجستیک اخلال ایجاد کرده است. ژنرال دمپسی افزود با این حال، برای بازپس‌گرفتن مناطقی از سوریه که به دست شورشیان افتاده، بین ۱۲۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ نیروی اوپوزیسیون با حمایت کشورهای غربی مورد نیاز است.

XS
SM
MD
LG