لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

جزئیات تازه فایل صوتی قتل خاشقجی:‌ از «خائن» نامیدن خاشقجی تا وحشت کسی که لباس‌های او را پوشید


بدل خاشقجی از پوشیدن لباس‌های این روزنامه نگار بعد از قتل احساس وحشت کرده بود.
بدل خاشقجی از پوشیدن لباس‌های این روزنامه نگار بعد از قتل احساس وحشت کرده بود.

در حالی قرار است روز سه شنبه آمریکا جمع بندی خود را درباره پرونده جمال خاشقجی اعلام کند که رسانه های ترکیه جزئیات مربوط به فایل صوتی قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی را منتشر کردند.

سایت روزنامه «هابرترک» بدون انتشار منبع اطلاعاتی خود، اعلام کرد در رابطه با لحظات قتل جمال خاشقجی دو فایل صوتی جداگانه وجود دارد که حاوی صدای این روزنامه نگار است. این دو فایل در اختیار دادستانی کل استانبول است.

رسانه های ترکیه می گویند بخشی از این فایل ها که مدت آن ۱۱دقیقه است و مربوط به صدای خاشقجی است، به جینا هسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - که چندی پیش برای تحقیقات به ترکیه آمده بود- تحویل داده شد. همچنین این فایل به واشنگتن نیز فرستاده شده است.

براساس گزارش این روزنامه، جمال خاشقجی روز دوم اکتبر ساعت ۱۳:۴۵ زمانی که وارد کنسلوگری عربستان شد برابر ۴ نفر از تیم ۱۵ نفره قتل عربستانی قرار گرفت و یکی از این افراد اقدام به گرفتن بازوی او کرد. صدای خاشقجی در این فایل وجود دارد که می گوید «بازویم را رها کنید، چه کار می کنید.»

هفت دقیقه از این فایل صوتی مربوط به جر و بحث خاشقجی با این چهار نفر سعودی است. این چهارنفر پس از آن خاشقجی را از در بخش اداری به قسمت مربوط به کارکنان کنسولگری‌ آوردند و براساس این فایل صوتی در این اتاق برای چهار دقیقه صدای عربده،‌ جر و بحث و ضرب و شتم شنیده می شود.

در تحلیل‌های فنی پلیس ترکیه مشخص شد که در این بخش به جزء صدای خاشقجی، صدای ۷ سعودی دیگر نیز در فایل وجود دارد. طبق بررسی های فنی انجام شده، صدای ۴ نفر از این ۷ نفر متعلق به همان افرادی بوده که در بخش عمومی کنسولگری با خاشقجی روبرو شدند.

پنجمین صدا متعلق به محافظ نزدیک به محمدبن سلمان یعنی «ماهر عبدالعزیز مطرب» است که مدیریت تیم قتل این روزنامه نگار نیز برعهده داشت. براساس این تحلیل‌ها ششمین صدا در فایل صوتی مربوط به «محمد التعیبی» سرکنسول عربستان است. اما هنوز مشخص نیست صدای نفر هفتم مربوط به چه کسی است.

در این فایل صوتی، زمانی که تیم قتل خاشقجی را به اتاق کارکنان کنسولگری آورده است «عبدالعزیز مطرب» رو به او می گوید « خائن حساب پس خواهی داد.»

روزنامه هابر ترک اضافه کرد که براساس اطلاعات بدست آمده حمله و ضرباتی که در این اتاق به خاشقجی وارد شده است، کمتر از شکنجه نیست.

مقامات ترکیه از طبقه دیگری در کنسولگری به عنوان بخش محرمانه ساختمان و اتاق ضدصدا نام برده اند. اتاقی که در آن ۱۹ بار از یک تلفن سعودی با کنسولگری عربستان تماس گرفته شده است. براساس این گزارش در مجموع این تماس‌ها مشاور ویژه ولیعهد یعنی «سعود القحطانی» ۴ بار با تیم قتل تماس داشته است.

همچنین صدایی که به این تماس ها در کنسولگری پاسخ می دهد، با صدای «مطرب» که در طبقه عمومی خاشقجی «خائن» نامیده بود، هم‌خوانی دارد. این درحالی است که اولین تماس از عربستان سعودی نیز۱۳ دقیقه بعد از آوردن خاشقجی به داخل اتفاق افتاده است.

روزنامه «هابرترک‌» گزارش داده است که براساس اعلام مقامات ترکیه هیچ فایل صوتی مربوط به بخش محرمانه کنسولگری وجود ندارد اما صحبت هایی که در کنار پله‌های این طبقه انجام شده در فایل صوتی به گوش می رسد.

براساس گزارش ها در این فایل یازده دقیقه‌ای پر از صدای فریاد و عربده، یک ساعت و ۵۰ دقیقه سکوت حاکم است. در طی این زمان ادعا شده که تیم سعودی دستگاه‌های پارازیت را به کار انداخته‌اند و بعد از حدود دوساعت سکوت، اولین صدا مربوط به پایین آمدن با عجله سه فرد عربستانی از پله هاست.

یکی از این افراد دستور قفل کردن بخش عمومی کنسولگری می‌دهد و دیگری که به نظر می‌آید متخصص فناوری اطلاعات است، فیلم دوربین ها را پاک کرده و اطلاعات را بر می‌دارد. براساس بازرسی پلیس ترکیه در کنسولگری عربستان، ۱۹ دوربین مداربسته موجود در داخل ساختمان پیش از ورود خاشقجی به کنسولگری از کار انداخته شده بودند.

احساس وحشت بدل خاشقجی از پوشیدن لباس ‌های او

مقامات ترکیه در هفته های گذشته یک فرد ۵۷ ساله‌ به نام «مصطفی المودینی» را شناسایی کردند که بعد از قتل خاشقجی برای ردگم کردن لباس های این روزنامه نگار را پوشیده و از کنسولگری خارج شده است.

با توجه به گفته مقامات ترکیه دومین صدایی که بعد از حدود دوساعت سکوت، در این فایل صوتی شنیده می‌شود، متعلق به «المودینی» است. این فرد سعودی در حین پوشیدن لباس‌های خاشقجی می‌گوید: «پوشیدن لباس های کسی که ۲۰ دقیقه پیش کشته‌ایم، ترسناک است.»

المودینی زمانی که کفش‌های خاشقجی را پوشیده است، می‌گوید که این کفش ها به پایش فشار می آورد. او پس از آماده شدن با این پیش فرض که کسی متوجه کفش ‌ها نخواهد شد،‌ کفش‌های ورزشی خود را به پا می‌کند و تیم قتل نیز پوشش او را تایید می‌کند.

تیم قتل خاشقجی پس از آن دستورات لازم را به بدل این روزنامه نگار داده و می گوید «ابتدا چهار خیابان را پیاده برو. بعد از آن سوار تاکسی شو و به منطقه «سلطان احمد»‌ برو. بعد از این که از شر لباس ها خلاص شدی، به اقامتگاه متعلق به کنسولگری عربستان بیا و با ما ملاقات کن.»

دوربین های شهری در استانبول نیز نشان می دهد که المودینی تمام دستورات را مو به مو انجام داده است.

افراد باقی مانده تیم قتل خاشقجی نیز از درب خروجی قسمت کارکنان کنسولگری عربستان به خودروی «مرسدس ویتو» که در داخل کنسولگری پارک شد، سوار و به مجتمع کنسولگری می‌روند.

سرکنسول عربستان نیز ۴۶ دقیقه بعد از رفتن این افراد به وسیله خودرو مخصوص خود به اقامتگاه کنسولگری رفته و برای سه روز از آنجا خارج نمی شود. این در حالی است که تیم قتل بلافاصله به صورت مخفیانه ترکیه را به مقصد ریاض ترک کردند.

فایل صوتی از لحظه قتل خاشقجی در دست نیست

روزنامه «هابرترک» به نقل از مقامات ترکیه نوشت فایل صوتی مربوط به لحظه کشته شدن خاشقجی وجود ندارد و این فایل ها از اتاق های عمومی و کارکنان کنسولگری در طبقه اول ساختمان بدست آمده است اما فایل صوتی از اتفاقات مربوط به اتاق محرمانه کنسولگری وجود ندارد. با این‌حال با توجه به منابعی که به دست تیم تحقیقاتی ترکیه رسیده،‌ مقامات امنیتی ترکیه می گویند که خاشقجی ابتدا مورد بازجویی قرار گرفته، پس از آن بیهوش شده و بعد توسط تیم قتل قطعه قطعه شده است.

مقامات ترکیه گزارش دادند که از جمله دلایل این ادعا رنگ آمیزی شدن سریع این سه اتاق کنسولگری بعد از قتل خاشقجی، پیدا کردن بعضی بافت ها و رد اسید علی رغم تمیز کردن کف زمین که عموما از سنگ مرمر بوده با دو ماده اسیدی متفاوت و همچنین پیدا شدن اثرانگشت اعضای تیم قتل بویژه اثر انگشت «صلاح محمد الطبیقی» متخصص پزشکی قانونی سعودی است.

معمای شریک تُرک تیم قتل سعودی همچنان حل نشده است

این روزنامه ترکیه نوشت که براساس ادعای عربستان سعودی یک شهروند ترک به عنوان همدست با تیم قتل عربستانی همکاری کرده است و حتی جسد خاشقجی نیز به این فرد تحویل داده شده است. البته چندی بعد این ادعا از سوی یک مقام بالا در عربستان تکذیب شد اما در روزهای اخیر مقامات عربستان از همدستی یک شهروند ترک در این ماجرا خبر داده و گفته‌اند که تصاویر طراحی شده در این باره به مقامات ترکیه تحویل داده خواهد شد.

این در شرایطی است اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره پرونده خاشقجی بارها از عربستان خواسته بود که در صورت درست بودن ادعایشان، این شهروند ترک را معرفی کنند.

همچنین این روزنامه نوشت «به نظر می رسد در روزهای پیش رو ادعای مطرح شده از سوی عربستان به یک موضوع جدید در پرونده خاشقجی تبدیل شود چون رسانه‌های سعودی و اماراتی مدعی شده‌اند که افراد امنیتی ترکیه نیز با تیم قتل خاشقجی شریک بودند.»

خاشقجی، روزنامه نگار مقیم آمریکا که در روزنامه واشنگتن پست مقالاتش منتشر می شد، پس از ورود به ساختمان کنسولگری سعودی در شهر استانبول ترکیه در دوم ماه اکتبر ناپدید شد و بعدا عربستان اعلام کرد که وی کشته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG