لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

پرزیدنت ترامپ: پس از مشورت با مقام‌های امنیتی و کابینه درباره آینده روابط با عربستان تصمیم‌گیری می‌کنم


پرزیدنت دونالد ترامپ که با هدف بازدید از مناطق و اشخاص آسیب دیده از آتش سوزی مهیب یک هفته اخیر در کالیفرنیا، راهی این ایالت شد، درباره تصمیم گیری برای آینده روابط با عربستان سعودی توضیح داد.

او شنبه ۲۶ آبان پیش از عزیمت، در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران، گفت که ضمن گفتگو با مقامات ارشد اطلاعاتی و دیپلماتیک کابینه‌اش، درباره پیوند کشورش با پادشاهی عربستان سعودی تصمیم گیری خواهد کرد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از سازمان مرکزی اطلاعات، سیا، گزارش دادند که شاهزاده محمد بن سلمان، دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی روزنامه واشنگتن پست را داده است.

در بخش پرسش و پاسخ خبرنگاران از پرزیدنت ترامپ در مورد گزارش روزنامه واشنگتن پست به نقل از سازمان مرکزی اطلاعات که بر پایه آن شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل آقای خاشقجی را داده است، سوال کردند.

او گفت که هنوز تصمیمی درباره پیوند کشورش با عربستان در راستای حوادث رخ داده، اتخاذ نکرده است.

او توضیح داد: «ما داریم مساله را بررسی می‌کنیم. عربستان سعودی متحد خیلی خوب ماست. با خریدهایشان موجب اشتغالزایی و شکوفایی اقتصادی می‌شوند. آنها متحد خیلی خوب اشتغالزا و توسعه اقتصادی ما هستند. من به عنوان رئیس جمهوری باید مسائل زیادی را مد نظر قرار دهم. همانگونه که گفتم سازمان مرکزی اطلاعات در مسیرم به کالیفرنیا گزارش خواهد داد. همچنین با دیگران شامل مایک پمپئو وزیر خارجه صحبت خواهم کرد.»

خبرگزاری رویترز ساعتی بعد به نقل از کاخ سفید گزارش داد که آقای ترامپ در حین پرواز به کالیفرنیا با رئیس سازمان سیا، جینا هاسپل، وزیر خارجه مایک پمپئو درباره پرونده خاشقچی تلفنی گفت و گو کرده است.

خبر این مکالمه تلفنی را سارا هکبی ساندرز، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران داد.

پس از آن نیز وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که به این مناسبت صادر کرد، اعلام کرد: «دولت همه کسانی را که در قتل خاشقجی دست داشته اند مسئول می‌داند، اگرچه هنوز سوال‌های بی‌پاسخی درباره آن وجود دارد. وزارت خارجه در جستجوی همه حقایق است و به مشورت با کنگره و همکاری با دیگر ملل برای مسئول شناختن همه دست اندرکاران قتل جمال خاشقجی ادامه می‌دهد.»

تاکید بر مدیریت جنگلها برای مقابله با آتش سوزی

پرزیدنت ترامپ پیش از راهی شدن به کالیفرنیا بار دیگر بر اهمیت مدیریت جنگلها به عنوان روشی کارآمد برای مقابله با آتش سوزی در جنگل‌های این ایالت کم آب و خشک اصرار کرد. او گفت این مساله را با فرماندار کنونی و فرماندار منتخب پرجمعیت‌ترین ایالت کشور در میان خواهد گذارد.

او گفت: «ما درباره مدیریت جنگلها صحبت خواهیم کرد. من بارها گفته بودم که اگر به این مساله رسیدگی می کردند، با چنین نتایجی روبرو نبودیم و وضعیت فرق می کرد. اما خوب الان همه به حرفهایم رسیده اند. باید سالها پیش به این جنگلها رسیدگی می شد. اما خوشبختانه همه به این مساله رسیده اند. با مساله بزرگی مواجهیم. تاکنون خیلی هم گران برای ما تمام شده است. اگر به مدیریت جنگلها رسیدگی کنیم هم هزینه مالی و هم جانی به شدت افت خواهد کرد.»

برپایه جدیدترین آمار جنگل سوزی در مناطق شمالی و جنوبی کالیفرنیا؛ دست کم ۷۲ کشته شدند و بیش از هزار تن ناپدیدهستند.

آتش سوزی، شهر پارادیس در شمال این ایالت را نابود کرده است. حدود ۱۲ هزار سازه از جمله دستکم ۱۰ هزار منزل مسکونی سوخته است و هنوز هزاران سازه دیگر در معرض خطر است. آتش سوزی ، حدود ۵۲ هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است که بسیاری از آنها در اردوگاه‌های موقتی به سر می برند.

به گفته مقام‌های کالیفرنیا، مدارس و مراکز توریستی در منطقه سان فرانسیسکو روز جمعه به علت دود ناشی از آتش سوزی تعطیل بودند. هنوز علت آتش سوزی در شمال این ایالت مشخص نشده است، اما به گفته مقام ها ممکن است علت آن نقص فنی در تجهیزات برقی باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG