لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

پرزیدنت ترامپ: فایل صوتی قتل خاشقجی زجرآور است؛ سه شنبه گزارش منتشر می‌شود


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت از جزئیات فایل صوتی مربوط به کشتن جمال خاشقجی با خبر است اما حاضر نیست آن را گوش کند، زیرا این نوار صوتی زجر آور و وحشتناک است.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز که یکشنبه ۲۷ آبان پخش شد، جمع بندی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درباره مرگ جمال خاشقجی و نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی ولیعهد عربستان به عنوان آمر قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه را زود هنگام دانست.

او گفت که نوار صوتی مربوط را گوش نکرد و توضیح داد: «چون که نوار دردآوری است. من کاملا در جریان جزئیات قرار گرفتم. دلیلی ندارد که آن را بشنوم. در واقع، از دیگران پرسیدم باید گوش کنم؟ گفتند نه واقعا لازم نیست. دلیلی وجود ندارد. من دقیقا همه آنچه را که اتفاق افتاده می‌دانم بدون این که به نوار گوش کرده باشم.»

آقای ترامپ گفت روز سه شنبه گزارش جامعی از ارزیابی دولت آمریکا درباره مرگ جمال خاشقجی دریافت خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که ولیعهد عربستان سعودی مستقیما به او گفته است در قتل جمال خاشقجی دخالتی نداشته است. او در این مصاحبه در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید آیا ولیعهد عربستان به او دروغ گفته است، گفت: «نمی دانم. آیا کسی می داند؟»

برپایه تحقیقات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، جمال خاشقجی احتمالا به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به قتل رسیده است.

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه به نقل از مقام های آگاه گزارش داد جمع بندی تحقیقات سی آی ای حاکیست قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه بدون چراغ سبز محمد بن سلمان که عملا حکمران سعودی محسوب می شود، امکان پذیر نبوده است.

به گزارش واشنگتن پست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با اتکا به شنود مکالمات تلفنی محمد بن سلمان پیش از مرگ آقای خاشقجی در دوم اکتبر و نیز تماس تلفنی اعضای جوخه مرگی که برای قتل خاشقجی به ترکیه سفر کرده بود، به چنین جمع بندی رسیده است.

پرزیدنت ترامپ با این حال روز شنبه در جریان دیدار از مناطق آسیب دیده از آتش سوزی های طبیعی مرگبار در ایالت کالیفرنیا به خبرنگاران گفت که هنوز برای نشانه رفتن انگشت اتهام را به سوی کسی زود است.

او گفت: «هنوز ارزیابی صورت نگرفته است. گزارش خیلی زود هنگام است، اما بعید هم نیست. حالا خواهیم دید. ما روز سه شنبه گزارشش را دریافت خواهیم کرد که گزارش کاملا جامعی خواهد بود».

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در واکنش به ارزیابی سی آی ای درباره مرگ جمال خاشقجی اعلام کرد واشنگتن هنوز مشغول تحقیق درباره مسئولان قتل آقای خاشقجی است.

ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ادعای ریاض را که هرگونه نقش ولیعهد عربستان در مرگ جمال خاشقجی را رد کرده، نقض می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG