لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۹

ترکیه و عربستان به روسیه درباره عواقب حملات هوایی در سوریه هشدار دادند


ترکیه و عربستان سعودی روز پنجشنبه درباره عواقب حملات هوایی روسیه در سوریه به مسکو هشدار دادند. آنکارا می‌گوید حملات هوایی مسکو در سوریه "اشتباهی بزرگ" است.

این دو قدرت سنی منطقه‌ای، از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت کرده‌اند و حمایت نظامی مسکو از حاکمیت اسد و نیروهایش عصبانیت آنها را برانگیخته است.

پیشتر در ماه جاری میلادی جنگنده‌ های روسی هنگام انجام عملیات در سوریه، به حریم هوایی ترکیه تجاوز کردند.

فریدون شیرین‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه در دیدار با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی که به آنکارا رفته است، گفت "روسیه دارد مرتکب اشتباهی بزرگ می‌شود. کار روسیه معنا و فایده‌ای ندارد غیر آن که کمک به انتقال و خروج سوریه از هرج‌ومرج را به تاخیر می‌اندازد."

این اظهارات در حالی مطرح می شود که یک هیئت نظامی روسی روز پنجشنبه برای دیدار و گفتگو با مسئولان نظامی ترکیه و تبادل اطلاعات عملیاتی وارد آنکارا شده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در دیدار با همتای ترک خود گفت "عربستان و ترکیه در حمایت از مخالفان سوریه توافق دارند. آنچه که مهم است، یک راه‌حل سیاسی است."

عادل الجبیر با تاکید بر این که "توافق داریم که قطعا بشار اسد هیچ نقشی نخواهد داشت،" گفت در مذاکرات اخیرش با مقامات روسی، ریاض به مسکو گفته است که بحران سوریه باید طبق توافق سال ۲۰۱۲ ژنو حل شود، که انتقال سیاسی در سوریه را ترسیم می‌کند."

وزیر خارجه عربستان در ادامه افزود "ما (در آنکارا) درباره مداخله نیروهای خارجی، بویژه مداخله روسیه، بحث کردیم، که موضوعی بسیار حیاتی است."

آنکارا از حمایت واشنگتن و مسکو از کردهای سوریه به شدت نگران و ناخرسند است. ترکیه این هفته سفیران آمریکا و روسیه را فراخواند تا درباره حمایتشان از حزب اتحاد دموکراتیک متعلق به کردهای سوریه هشدار دهد. آنکارا این حزب را به همکاری با پ‌.ک‌.ک متهم می‌کند که در سوریه گروهی تروریستی به شمار می‌رود.

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک امروز خود با عادل الجبیر، همچنین به گروه‌های کرد ترکیه هشدار داد که کشورش از پاسخ دادن به هر گونه اقدامی که ترکیه را تهدید کند، فروگذار نمی‌کند.

ترکیه درباره تحویل سلاح از آمریکا به کردهای سوریه ابراز نگرانی کرده و می‌گوید این تسلیحات ممکن است به دست اعضای پ‌ک‌ک بیفتد.

ریاض و آنکارا پیشتر بر سر حمایت عربستان سعودی از سقوط محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر دچار اختلاف شده بودند. ترکیه آن زمان از مرسی حمایت می کرد.

ولی حالا به نظر می‌رسد روابط دو طرف رو به گرمی می‌رود و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در جریان واقعه منا و کشته شدن صدها زائر در جریان مناسک حج، که انتقاد شدید جهان اسلام را برانگیخت، از عربستان حمایت کرد.

XS
SM
MD
LG