لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

وزارت دفاع آمریکا و روسیه برای ایمنی پروازهایشان در سوریه مذاکره می‌کنند


با تداوم عملیات ناهماهنگ جنگنده‌های آمریکایی و روس، مقام های وزارت دفاع آمريکا و روسيه روز چهارشنبه برای برنامه‌ريزی و تدوين مقررات ايمنی جهت حفظ جان و امنيت نيروهای خود در سوريه وارد مذاکرات بیشتری شدند.

اشتون کارتر وزير دفاع آمريکا ابراز اميدواری کرد که اين گفت و گو ها بتواند هر چه زودتر به نتيجه برسد تا از بروز هر گونه حادثه يا سانحه هوايی ميان جنگنده‌های روسی و آمريکايی بر فراز سوريه جلوگيری شود.

به گفتۀ وزارت دفاع آمريکا شنبه گذشته دو جنگندۀ روسی و آمريکايی در جريان پرواز در سوريه در فاصله ۱۶ کيلومتری يکديگر قرار گرفتند و به اندازه‌ای به هم نزديک شده بودند که خلبان‌ها به روشنی قادر به خواندن شماره هواپيماهای يکديگر بودند.

وزارت دفاع آمریکا و روسیه برای ایمنی پروازهایشان در سوریه مذاکره می‌کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

اشتون کارتر، وزير دفاع آمريکا ابراز اميدواری کرده که دو طرف برای اجتناب از اين خطرات هر چه سريعتر بتوانند در مورد يک برنامه و مقررات به توافق برسند.

کارتر گفت: "درباره ارتباط و تماس‌های حرفه‌ای پيشرفت‌هايی حاصل شده است. قرار است دوباره و به‌زودی با هم ديدار کنيم. مذاکره ادامه خواهد داشت و من اميدوارم بزودی بتوانيم به نتيجه برسيم."

وزير دفاع آمريکا می گويد ايالات متحده تغييری در مأموريت خود و بمباران مواضع داعش در سوريه بوجود نخواهد آورد، وی اما از مسکو خواست از ادامه "استراتژی اشتباه و غلط روسيه" دست بردارد و تأکيد کرد که "روسيه اشتباه می کند و مواضعش از لحاظ استراتژيک کوته نظرانه است."

شهروندان سوریه به دنبال حمله هوایی نیروهای روس در محل اصابت بمب حاضر شدند. 1 اکتبر 2015
شهروندان سوریه به دنبال حمله هوایی نیروهای روس در محل اصابت بمب حاضر شدند. 1 اکتبر 2015

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه می گويد ايالات متحده پيشنهاد ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه مبنی بر اعزام يک هيات بلندپايۀ نظامی آمريکا به مسکو یا اعزام هیات روسی به آمریکا به سرپرستی دمیتری مدودف، برای مذاکره در مورد همکاری میان دو طرف در جنگ عليه داعش در سوريه را رد کرده است.

سرگئی لاوروف می‌گويد آقای پوتين اين پيشنهاد را ماه گذشته در جريان مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک مطرح کرد، اما واشنگتن به مسکو گفته است حتی حاضر به پذيرش هيات روسی در آمريکا نيست.

لاوروف، می گويد روسيه برای ايجاد کانال‌هايی برای ارتباط و گفت‌وگو با سازمان‌های امدادی آمريکايی مستقر در سوريه، آمادگی دارد.

در همین حال، داعش در يک پيام صوتی مسلمانان را به جهاد عليه روسيه و آمريکا در خاورميانه فراخوانده است. سخنگوی داعش در اين پيام می گوید این گروه اکنون قوی‌تر از هر زمان ديگری است.​

XS
SM
MD
LG