لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

جشنواره فیلم آنتالیای ترکیه به دلیل حواشی یک مستند درباره کودتای سال ۲۰۱۶ لغو شد


فرودگاه آنتالیا- آرشیو
فرودگاه آنتالیا- آرشیو

قدیمی‌ترین جشنواره فیلم ترکیه در شهر آنتالیا به دلیل حواشی مرتبط با یک مستند بحث‌انگیز درباره کودتای سال ۲۰۱۶ میلادی در این کشور لغو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شهردار آنتالیا روز جمعه هفتم مهر، یک روز پس از این‌که وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت که به دلیل اکران مستند «فرمان»، از جشنواره «پرتقال طلایی» حمایت نمی‌کند، این رویداد سینمایی را لغو کرد.

این فیلم سیاسی، چالش‌های زندگی یک معلم و یک پزشک را به تصویر می‌کشد که به دنبال کودتای نافرجام شماری از نظامیان در سال ۲۰۱۶ میلادی، علیه رجب طیب اردوغان در ترکیه از کار اخراج می‌شوند.

وزارت فرهنگ ترکیه ضمن ابراز تأسف از گزینش این فیلم در جشنواره، آن را اثری «تبلیغاتی» در هواداری از جنبش فتح‌الله گولن، مخالف سرشناس رجب طیب ارد‌غان توصیف کرد.

فتح‌الله گولن
فتح‌الله گولن

دولت ترکیه، سازمان فتح‌الله گولن، روحانی ساکن آمریکا، را عامل این کودتا می‌داند؛ اتهامی که آقای گولن رد کرده است. به دنبال این کودتا، بیش از ۱۳۰ هزار تن به اتهام هواداری از فتح‌الله گولن، با صدور احکام اضطراری از محل‌های کار خود در ترکیه اخراج شدند.

برگزارکنندگان جشنواره آنتالیا پس از انتقاد وزارت فرهنگ ترکیه، اعلام کرده بودند که این مستند از برنامه اکران حذف شده است.

احمد بویاجی اوغلو، مدیر جشنواره، گفت: این مستند به دلیل اینکه پرونده قضایی یکی از افراد حاضر در آن هنوز در جریان است، از این رویداد هنری کنار گذاشته شده است.

این توضیح با اعتراض اعضای هیئت داوران مواجه شد و ۲۰ تن از آنها در اعتراض به «سانسور آشکار» در اداره این جشنواره استعفا دادند. پس از آن هم ۲۷ تهیه‌کننده و کارگردان نیز با انتقاد از حذف مستند «فرمان»، از شرکت در جشنواره پرتقال طلایی انصراف دادند.

این فیلم پس از اینکه مشخص شد محاکمه فرد مذکور به پایان رسیده است، به جشنواره بازگشت ولی این رویداد هنری در پی اعلام حمایت نکردن وزارت فرهنگ ترکیه از این رویداد سینمایی، لغو شد.

پوستر جشنواره
پوستر جشنواره

نژلا دمیرچی، سازنده مستند فرمان، ضمن ابراز تأسف از شرایط پیش آمده، از منتقدین خواست تا پس از تماشای فیلم درباره آن قضاوت کنند.

او گفت که از اظهارات مقاماتی که هنوز فیلم را ندیده‌اند، «حیرت‌زده» شده است.

جشنواره پرتقال طلایی در سال ۱۹۶۳ در آنتالیا تأسیس شد و یکی از برنامه‌های مهم فرهنگی و هنری ترکیه محسوب می‌شود.

جشنواره امسال قرار بود از ۷ تا ۱۴ اکتبر، ۱۵ مهر تا ۲۲ مهر در آنتالیا برگزار شود.

XS
SM
MD
LG