لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

تبلیغات حزب حاکم ترکیه برای حمایت از همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی آغاز شد


نخست وزیر ترکیه تبلیغات برای اخذ رأی مثبت شهروندان ترک در همه‌پرسی مربوط به اصلاحات در قانون اساسی کشور را رسما از روز شنبه ۷ اسفند ماه آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بینالی ییلدیریم ستاد تبلیغاتی حزب حاکم برای جلب نظر شهروندان ترکیه در همه‌پرسی برای اصلاحات در قانون اساسی کشور را رسما آغاز کرد.

وی در اولین روز فعالیت این ستاد تبلیغاتی، در یک استادیوم ورزشی خطاب به حاضران گفت، اجرای طرح اصلاح قانون اساسی یک «ترکیه قدرتمند می سازد، که می تواند با تهدیدهای تروریستی مقابله کرده و اقتصاد کشور را رونق بخشد.»

آقای ییلدیریم درباره اهمیت این طرح، که از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد شده است، گفت «ما در حال طی کردن نخستین مراحل برای رسیدن به ترکیه ای قدرتمند در آینده هستیم.»

رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه هفته گذشته اعلام کرد همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی با هدف تغییر نظام پارلمانی به ریاست جمهوری، روز یکشنبه ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ میلادی، برابر با ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ خورشیدی، برگزار خواهد شد.

پارلمان ترکیه اوایل بهمن ماه لایحه پیشنهادی دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارت ریاست جمهوری را تصویب و راه را برای برگزاری همه‌پرسی به منظور تصویب نهایی آن هموار کرده بود.

طبق این مصوبه، که شامل ۱۸ بند است، رئیس جمهوری اختیار عزل و نصب وزیران را بر عهده خواهد داشت و دوره ریاست جمهوری نیز افزایش خواهد یافت، امری که منتقدان آن می‌گویند زمینه بروز استبداد را در ترکیه فراهم خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG