لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

ترکیه ۴۷ مظنون متهم به طراحی نقشه ترور رئیس جمهوری کشور را محاکمه کرد


ترکیه ۴۷ مظنون که در رابطه با طراحی کودتای نافرجام ترکیه و طرح ترور رجب طیب اردوغان متهم شده اند را روز دوشنبه در دادگاه محاکمه کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مظنونین متهم به طراحی نقشه ترور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در شب پیش از کودتای نافرجام ترکیه که در تیر ماه سال گذشته رخ داد، شده اند.

خبرگزاری فرانسه می گوید از این ۴۷ نفر، ۴۴ مظنون دستگیر شده و ۳ نفر دیگر نیز تحت تعقیب بوده و به صورت غیابی در دادگاهی در شهر «موغله» در جنوب ترکیه محاکمه خواهند شد.

در حالی که این مظنونین تحت نظارت شدید نیروهای امنیتی وارد دادگاه می شدند، تجمعی از حامیان دولت با شعارهایی چون «الله اکبر» و «ما مجازات اعدام می خواهیم» سعی داشتند به سمت آنها هجوم ببرند.

جلسه محاکمه این مظنونین همراه بود با تدابیر امنیتی شدید، از جمله تک تیراندازهایی که بر روی پشت‌بام ها مستقر شده و هلیکوپترهایی که در اطراف محل دادگاه در آسمان دور می زدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، که شب پیش از کودتای نافرجام تیر ماه گذشته، به همراه خانواده اش در هتلی در شهر بندری «مارماریس» در جنوب غربی ترکیه به سر می برد، می گوید تنها ۱۵ دقیقه از مرگ فاصله داشته است.

مقامات ترکیه می گویند طرح ترور اردوغان بخشی از کودتای تیر ماه بوده که به قصد براندازی دولت منتخب صورت گرفته بود. این مقامات، طراح اصلی این اقدامات را فتح الله گولن، روحانی مسلمان ترک که هم اکنون در آمریکا بسر می برد می دانند.

به دنبال کودتای نافرجام سال گذشته، ترکیه بارها تلاش کرده است تا مقامات آمریکایی را به استرداد فتح الله گولن متقاعد کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG