لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ایران ۰۳:۵۰

ترکیه آلمان را به حمایت از فتح الله گولن متهم کرد


ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه

در ادامۀ بحران مناسبات ميان ترکيه و برخی از کشورهای اروپايی، آنکارا روز يکشنبه آلمان را بار ديگر به حمايت از آنچه شبکۀ فتح الله گولن خوانده متهم کرد. مدير سازمان اطلاعات خارجی آلمان پیشتر گفته بود ترکيه نتوانسته ادعای خود را مبنی بر ارتباط فتح الله گولن با کودتای نافرجام سال گذشته ثابت کند.

ابراهيم کالين سخنگوی رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوری ترکيه، روز يکشنبه ۲۹ اسفند ماه در پاسخ به گفته های برونو کال، مدير سازمان اطلاعات خارجی آلمان، گفت اين امر خود بيانگر اين است که آلمان از فتح الله گولن حمايت می کند.

برونو کال، روز شنبه ۲۸ اسفند ماه در مصاحبه ای با مجلۀ اشپيگل در ارتباط با بحران جاری در مناسبات دو کشور ترکیه و آلمان و همچنین انتقاد آنکارا از برخوردهای سرد آلمان در ارتباط با کودتای سال پيش گفت ترکيه تا حال نتوانسته ادعايش را در مورد ارتباط فتح الله گولن با کودتای نافرجام سال گذشته ثابت کند.

ابراهيم کالين در اثبات ادعای دولت خود مبنی بر حمايت آلمان از طرفداران فتح الله گولن، که دولت ترکیه از آنها با عنوان شبکۀ تروريستی فتح الله گولن یاد می کند، گفت در حال حاضر «بسیاری از مجرمانی که با این شبکه همکاری می کنند و از ترکيه فرار کرده اند، در آلمان هستند.» او افزود آلمان می تواند از آنها به عنوان ابزار مفيدی عليه ترکيه استفاده کند.

سخنگوی رياست جمهوری ترکيه همچنين تظاهرات حدود ۳۰ هزار نفر از طرفداران و مدافعان حقوق کردهای ترکيه عليه رفراندوم ماه آوريل را که روز شنبه در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد، يک «حرکت شرم آور» خواند و آن را محکوم کرد.

تنش ترکيه با چند کشور اروپايی بويژه از زمان ممنوعيت ورود چند وزير ترکيه به هلند و اجازه ندادن آلمان برای سخنرانی به نفع رفراندوم ماه آيندۀ ترکيه رنگ جدی تری به خود گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG