لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

تداوم تنش میان ترکیه و هلند؛ اتحادیه اروپا و ناتو خواستار خویشتن داری طرفین شدند


بعد از دو روز تنش بین مقام های ترکیه و هلند، اتحادیه اروپا و ناتو از دو کشور خواستند که خویشتن داری کنند.

روز دوشنبه، وزارت خارجه ترکیه رسما به رفتار با یک وزیر این کشور از سوی دولت هلند اعتراض کرد.

اختلاف این دو کشور بر سر این است که هلند به مقامات رسمی ترکیه اجازه نداد تا در کمپینی شرکت کنند که ترک های مقیم هلندی را که واجد شرایط رای دادن در رفراندوم ترکیه هستند به شرکت در آن ترغیب کنند.

اعتراض رجب طیب اردوغان به عملکرد پلیس هلند در قبال تظاهرکنندگان ترک مقیم این کشور، موجی از احساسات ملی گرایانه را در کشور ترکیه برانگیخته و تصویر او را به عنوان حافظ ملت ترک در مقابل جهان تقویت کرده است.

پیشتر اردوغان و وزیر خارجه ترکیه هلند را مرکز فاشیسیم در اروپا خواندند و آنکارا روز دوشنبه برای سومین بار سرپرست سفارت هلند را احضار کرد.

نخست وزیر هلند اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را توهین آمیز توصیف کرد.

مارک روته گفت: «کشور ما در جنگ جهانی دوم توسط نازی ها بمباران شد. این گونه اظهارات غیر قابل قبول است.»

برخی دیگر از رهبران اروپایی نیز گفته اند از سخنرانی وزیران ترکیه برای جلب آرای ترک تبارهای مقیم اروپا به نفع اصلاح قانون اساسی ترکیه که به رئیس جمهوری اختیارات بیشتری می دهد، جلوگیری می کنند.

تظاهرات حامیان اردوغان در مقابل کنسولگری هلند در استانبول - ۱۲ مارس
تظاهرات حامیان اردوغان در مقابل کنسولگری هلند در استانبول - ۱۲ مارس

اتحادیه اروپا از رهبران ترکیه خواسته است از اظهارات و اقداماتی که به افزایش تنش بین آن کشور کشورهای اروپایی دامن می زند اجتناب کنند.

ینس استولتنبرگ رئیس ناتو نیز روز دوشنبه از ترکیه و دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا در جهت کاهش تنش ها گام بردارند.

آنکارا قصد دارد آرای ترک تبارهای مقیم اروپا را به نفع اصلاح قانون اساسی جلب کند.

قرار است مسئله اصلاح قانون اساسی و اعطای اختیارات بیشتر به رئیس جمهوری، در رفراندومی که برای ۱۶ آوریل برنامه ریزی شده، به رای گذاشته شود. رهبران کشورهای اروپایی این رفراندوم را محکوم کرده اند.

هواداران دولت ترکیه در تجمعی در مقابل سفارت هلند در استانبول خشم خود را از تصمیم دولت آن کشور که از ورود دو وزیر آقای اردوغان برای سخنرانی در شهر روتردام جلوگیری کرد، نشان دادند.

هلند برای انتخابات سراسری در روز چهارشنبه تدارک می بیند و مقام های هلندی نگرانند که این گونه تجمعات ملی گرایان هلندی را تقویت کند.

آنکارا روز یکشنبه گفت سفیر هلند که در مرخصی بود به ترکیه باز نگردد.

وزارت خارجه ترکیه نیز روز دوشنبه برای سومین بار در دو روز گذشته سرپرست سفارت هلند را احضار کرده است.
این بار آنکارا از هلند خواسته است برای رفتار پلیس با معترضانی که در شهر روتردام تجمع کرده بودند، عذرخواهی کند.

پلیس روتردام روز یکشنبه برای متفرق کردن صد ها ترک تباری که در اعتراض به ممنوعیت ورود وزیر خارجه و وزیر امور اجتماعی ترکیه در مقابل کنسولگری ترکیه تجمع کرده بودند از سگ و ماشین های آب پاش استفاده کرد. به گزارش واشنگتن پست ۱۳ معترض بازداشت شدند.

اتریش گفته است برای جلوگیری از احتمال بروز تنش، به هواداران آقای اردوغان اجازه سخنرانی نمی دهد. نخست وزیر دانمارک نیز گفت کشورش نگران نقض اصول دمکراتیک در ترکیه است و جلسه اش را با آقای اردوغان که از قبل برنامه ریزی شده بود به تعویق انداخت.

با این حال هواداران آقای اردوغان روز یکشنبه در فرانسه تجمع کردند. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که هلند روز شنبه اجازه ورود به هواپیمایش را نداده بود به فرانسه رفت.

فرانسه گفته بود از سخنرانی مقام های ترکیه جلوگیری نمی کند زیرا این فعالیت ها دخالت در امور داخلی فرانسه نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG