لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

پیام ترکیه به هلند: «به شدیدترین شکل» انتقام خواهیم گرفت


Turkey Netherlands
Turkey Netherlands

نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه ۲۲ اسفند گفت آنکارا به «شدیدترین شکل» به رفتار غیرقابل قبول هلند که از ورود وزیر خارجه کشورش به هلند جلوگیری کرده و وزیر دیگری را پس از ورود اخراج کرده واکنش نشان خواهد داد.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با دیدارهای وزرای ترکیه برای جلب رای مثبت ترک های مقیم اروپا در همه‌پرسی اصلاح قانونی اساسی مخالفند و نگرانند که با افزایش قدرت ریاست جمهوری، دموکراسی در ترکیه با محدودیت های بیشتری مواجه شود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، فاطمه بتول سایان کایا، وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه نیز از هلند اخراج شد. خانم کایا که قرار بود در تجمع ترک های مقیم هلند در شهر روتردام، دومین شهر بزرگ هلند سخنرانی کند، روز یکشنبه با اتومبیل هلند شد اما پلیس این کشور از ورود او به کنسولگری ترکیه در شهر روتردام جلوگیری کرد و او را به آلمان بازگرداند.

دولت هلند می گوید پیشتر به ترکیه گفته بود که اجازه نخواهد داد نظم و امنیت در هلند تهدید شود. پلیس ضد شورش هلند نیز پس از نیمه شب اقدام به متفرق کردن معترضان در مقابل کنسولگری ترکیه در روتردام کرد اما مجبور به درگیری با معترضان خشمگین شد.

درگیری شنبه شب بعد از تنش آغاز شده بین ترکیه و هلند در یک روز گذشته اتفاق افتاد.

پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین دولت ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا، هلند روز شنبه ۲۱ اسفند از فرود هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ترکیه در خاک کشورش جلوگیری کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم هلند در اعتراض به تبلیغ گسترده دولت ترکیه در سرتاسر اروپا به نفع همه‌پرسی ماه آوریل اتخاذ شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این اقدام، هلند را «باقی مانده نازی‌ها» و «فاشیست» نامید.

این دومین بار است که رئیس جمهوری ترکیه کشورهای اروپایی را با آلمان نازی مقایسه می کند. مارک روت، نخست وزیر هلند، در پاسخ به آقای اردوغان، سخنان او را خارج از عرف و بسیار نامناسب خطاب کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG