لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

ترکیه می‌گوید به مواضع پیکارجویان کرد در عراق و سوریه حمله کرده ‌است


آرشیو
آرشیو

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که هواپیماهای جنگی این کشور اهداف شبه نظامیان کرد از جمله کمپ‌های آموزشی، پناهگاه‌ها، و انبارهای مهمات آنها را در عراق و شمال سوریه هدف قرار دادند.

این حملات هوایی بخشی از عملیات جاری ترکیه در عراق و سوریه علیه شبه نظامیان حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، و شبه‌نظامیان کرد سوریه است که ترکیه هر دو گروه را گروه‌های تروریستی می‌داند.

ایالات متحده آمریکا نیز پ‌ک‌ک را سازمانی تروریستی می‌داند.

وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه گفت که این حملات موفقیت‌آمیز بود و «بسیاری از تروریست‌ها» کشته شده اند.

ارتش عراق آن چه را که نفوذ ترکیه به حریم هوایی عراق خواند، به عنوان نقض حاکمیت این کشور، محکوم کرد. با این حال به نوشته رویترز تصور گسترده بر این است که بغداد به آنکارا اجازه می‌دهد تا به پیکارجویان حمله کند.

کوه سنجار، محل سکونت اقلیت ایزدی عراق، منطقه‌ای است که نیروها و گروه‌های مسلح مختلف مناطق مختلف آن را کنترل می‌کنند و به نوشته رویترز پیکارجویان پ‌ک‌ک و متحدان محلی آن‌ها در آن فعالیت می‌کنند.

اداره مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق اعلام کرد در حملات هوایی در عراق و سوریه چندین نفر کشته و زخمی شده اند اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. مقامات عراقی به رویترز گفته‌اند دست‌کم ۲۰ بار در حملات هوایی داخل عراق مناطق کوه‌های سنجار هدف قرار گرفت.

پ.ک.ک در سال ۱۹۸۴ علیه دولت ترکیه وارد مبارزه مسلحانه شد و از آن زمان بیش از ۴۰ هزار نفر در درگیری‌ها کشته شدند.

XS
SM
MD
LG