لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

فعالان: در حمله داعش به زندان تحت کنترل کرد‌های سوریه ۱۳۶ نفر کشته شده‌اند


نیروهای دموکراتیک سوریه - آرشیو
نیروهای دموکراتیک سوریه - آرشیو

درگیری‌های پیکارجویان داعش و شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه روز یکشنبه برای چهارمین روز ادامه یافت. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که داعش به یک زندان تحت کنترل کردهای سوریه حمله کرد.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه نوشت ۱۳۶ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شده‌اند. این گروه ناظر بر جنگ سوریه که در بریتانیا مستقر است اخبار خود را از فعالان سوری مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می‌گیرد.

بر اساس این گزارش بیش از ۱۰۰ پیکارجوی داعش در اواخر روز پنجشنبه به زندان «غویران» در شهر حسکه حمله کردند تا همدستان خود را آزاد کنند.

خبرگزاری فرانسه از این حمله به عنوان مهم‌ترین عملیات داعش از زمان شکست خلافت خودخوانده این گروه در سوریه یاد کرده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، طی درگیری‌های شدید گروهی از پیکارجویان از زندانیان آزاد شده‌اند و سلاح‌هایی نیز به دست آنها افتاده است.

کارشناسان می‌گویند داعش در اقدامی جسورانه می‌خواهد دوباره سازماندهی شود.

دیده‌بان وضعیت حقوق بشر سوریه می‌گوید دست‌کم ۸۴ عضو داعش و ۴۵ نفر از شبه‌نظامیان کرد، از جمله نیروهای امنیتی داخلی، نگهبانان زندان و نیروهای ضد تروریسم، در داخل و خارج از زندان طی درگیری‌ها کشته شده‌‌اند.

این نهاد همچنین گفت که هفت غیرنظامی نیز در درگیری‌های این شهر واقع در شمال شرقی سوریه کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش، درگیری‌ها روز یکشنبه نیز ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG