لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

پایان عملیات «پاکسازی» زندان غویران؛ فعالان: ۳۳۲ نفر در جریان تلاش داعش کشته شدند


آرشیو
آرشیو

«نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردها می‌گویند که به عملیات «پاکسازی» یک زندان در سوریه، که گفته می‌شود مظنونان به عضویت در داعش در آن هستند و اخیرا در آن شورش شده بود، پایان داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای دموکراتیک سوریه این مطلب را روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند.

پیکارجویان داعش ۱۰ روز پیش، در تاریخ ۳۰ دی، بزرگترین حمله سال‌های اخیر خود را با هدف آزاد کردن متحدان و همدستان خود، به زندان غویران در شهر حسکه، واقع در شمال شرقی سوریه، آغاز کردند. این زندان تحت کنترل کردهای سوریه است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است و اخبار خود را از فعالان مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می‌گیرد، می‌گوید که از زمان شروع حمله به زندان ۳۳۲ نفر کشته شده‌اند که ۲۴۶ نفر پیکارجویان جهادی، ۷۹ نفر از شبه‌نظامیان کُرد، و هفت نفر نیز از غیرنظامیان هستند.

در روزهای قبل رویترز گزارش داده بود که ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده با انجام حملات هوایی به نیروهای دموکراتیک سوریه برای پایان دادن به فرار زندانیان از آن زندان کمک کرده است.

به گزارش رویترز، بیشتر زندانیان عرب، بدون اتهام یا محاکمه در آن زندان نگهداری می‌شوند و این باعث خشم اعضای قبایل شده است. آنها نیروهای کرد را به تبعیض نژادی متهم می‌کنند؛ اتهامی که توسط نیروهای تحت رهبری کردها رد شده است.

دیده‌بان حقوق بشر مستقر در ایالات متحده می‌گوید که نیروهای دموکراتیک سوریه حدود ۱۲هزار مرد و پسر مظنون به عضویت در گروه «دولت اسلامی»، شامل ۲هزار تا ۴هزار شهروند خارجی از حدود ۵۰ کشور جهان، را گرفته‌اند.

گروه‌های مدنی می‌گویند که هزاران نفر دیگر در بازداشتگاه‌های مخفی که در آن‌ها موارد شکنجه‌ زیاد است، نگهداری می‌شوند. نیروهای کرد سوریه این اتهامات را نیز رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG