لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۱

هلند به وزیرخارجه ترکیه مجوز ورود نداد؛ واکنش تند اردوغان: شما بازمانده آلمان نازی هستید


مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در آلمان.
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در آلمان.

پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین دولت ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا، هلند روز شنبه ۲۱ اسفند ماه از فرود هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ترکیه در خاک کشورش جلوگیری کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم هلند در اعتراض به تبلیغ گسترده دولت ترکیه در سرتاسر اروپا به نفع همه‌پرسی ماه آوریل اتخاذ شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این اقدام، هلند را «باقی مانده نازی‌ها» نامیده است.

این دومین بار است که رئیس جمهوری ترکیه کشورهای اروپایی را با آلمان نازی مقایسه می کند. مارک روت، نخست وزیر هلند، در پاسخ به آقای اردوغان، سخنان او را خارج از عرف و بسیار نامناسب خطاب کرد.

آلمان نیز از دیگر کشورهایی است که پیشتر، مقایسه کشورهای اروپایی با آلمان نازی از سوی مقامات ترکیه را غیر قابل توجیه خوانده است.

بسیاری از کشورهای اروپایی به سفرهای تبلیغاتی مقامات ترکیه به اروپا در راستای دفاع از همه‌پرسی اصلاحات در قانون اساسی پیش رو اعتراض کرده اند.

ترکیه به دنبال جلب موافقت میلیونها ترک ساکن خارج از کشور است که رأی مثبت آنها در این همه‌پرسی، حوزه اختیارات رجب طیب اردوغان را توسعه داده و به او اجازه خواهد داد تا سال ۲۰۲۹ در مسند ریاست جمهوری بماند.

پیش از این، آلمان و اتریش نیز از برگزاری جلسات نمایندگان ترکیه در خاک کشورشان جلوگیری کرده بودند. پس از آنکه آلمان از دیدار وزیر امور خارجه ترکیه با ترک‌تباران این کشور جلوگیری کرد، مولود چاووش اوغلو از هوادارانش خواست تا در ساختمان کنسولگری این کشور در هامبورگ جمع شوند.

از سوی دیگر، گرت ویلدرز سیاستمدار ضد اسلام هلند روز شنبه در پیامی توئیتری خطاب به ترک های ساکن هلند گفت «تمام ترک هایی که در هلند و مدافع اردوغان هستند، به ترکیه بروید و هیچوقت برنگردید.»

پارلمان ترکیه اوایل بهمن ماه لایحه پیشنهادی دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارت ریاست جمهوری را تصویب و راه را برای برگزاری همه‌پرسی به منظور تصویب نهایی آن هموار کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG