لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

سقوط دوباره پول ملی ترکیه؛ هر دلار آمریکا با بیش از ۱۰ لیر مبادله شد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

ارزش لیر ترکیه روز سه‌شنبه تا ۳.۷ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح مبادلات روزانه رسید، به طوری که هر دلار آمریکا در برابر ۱۰.۴۵ لیر ترکیه معامله شد.

این بیشترین افت روزانه لیر در یک ماه گذشته بود و لیر در این روز پایین‌ترین سطح ارزش خود را ثبت کرد.

به گزارش رویترز، با این کاهش ارزش، برخی از تحلیلگران نسبت به یک بحران ارزی دیگر در ترکیه به دلیل تسلیم شدن بانک مرکزی در برابر فشارهای سیاسی و کاهش نرخ‌های بهره هشدار می‌دهند.

لیر ترکیه با ۲۸ درصد سقوط در سال جاری میلادی، ضعیف‌ترین عملکرد را در میان بازارهای نوظهور داشته است. در همین حال، نرخ تورم در ترکیه به نزدیک به ۲۰ درصد رسیده است.

اقتصاد ترکیه به شدت به واردات کالا وابسته است و کاهش ارزش لیر باعث می‌شود که قیمت‌ها در کشور افزایش یابد.

رویترز می‌گوید در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد این کشور امسال به دلیل تولید و صادرات قوی و جهش صنعت جهانگردی نزدیک به ۱۰ درصد رشد کند، کاهش ارزش لیر هزینه شرکت‌ها را برای پرداخت بدهی‌ها در شکل ارز خارجی، افزایش می‌دهد.

بانک مرکزی ترکیه از استقلال خود دفاع کرده و گفته است که فشار قیمت موقتی است، اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به طور مکرر خواستار کاهش نرخ‌های بهره برای تقویت اقتصاد از جمله صادرات و اشتغال است.

بحران ارزی ترکیه در سال ۲۰۱۸ منجر به رکود اقتصادی و متعاقب آن رشد اقتصادی کمتر از متوسط شد، و این وضعیت با همه‌گیری ویروس کرونا تشدید شد.

XS
SM
MD
LG