لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

پلیس ترکیه ده‌ها نفر را پس از شکایت کاربران یک سایت خرید و فروش ارزهای مجازی دستگیر کرد


تصویر گرافیکی بیانگر پول مجازی بیت کوین
تصویر گرافیکی بیانگر پول مجازی بیت کوین

تحقیقات پلیس ترکیه در مورد یک سایت خرید و فروش ارزهای مجازی، منجر به دستگیر شدن ده‌ها نفر در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز جمعه ۳ اردیبهشت، پلیس ترکیه همچنین در این روز اعلام کرد که خواستار بازداشت بنیان‌گذار این سایت شده است. ترکیه می گوید علیه او شکایت کیفری شده است و شاکیان می‌گویند او از آنها کلاهبرداری کرده است.

سایت «د تودکس» که خرید و فروش ارزهای مجازی به ارزش صدها میلیون دلار را در روز ممکن ساخته بود، روز پنجشنبه اعلام کرد که به مدت چهار یا پنج روز برای یک روند فروش، بسته خواهد بود. اما کاربران آن قادر نبوده‌اند که پول های خود را خارج کنند و یا به حساب‌هایشان دسترسی پیدا کنند. آنها نگرانی خود مبنی بر احتمال کلاهبرداری را در توئیتر ابراز کردند و این نظرات به سرعت در رسانه‌های ترکیه بازتاب یافت.

پلیس استانبول با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طی عملیاتی که روز جمعه در هشت استان انجام شد ۷۸ متهم را بازداشت کرده است. یک روز قبل، آنها با جستجوی دفاتر این شرکت در استانبول اقلامی را توقیف کردند.

پلیس استانبول می‌گوید بنیانگذار و مدیر اجرایی سایت، فاروک فاتح اوزر روز سه شنبه با هواپیما به تیرانا، پایتخت آلبانی، رفته است. پلیس بین الملل، اینترپل، به درخواست آنکارا برای او هشدار قرمز صادر کرده است.

ترکیه اخیرا استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌ها را ممنوع کرد و همین موضوع از عوامل کاهش ۱۴ درصدی ارزش ارز مجازی «بیت کوین» در چند روز گذشته محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG