لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را کاهش داد؛ لیر باز هم سقوط کرد


بازار خیابانی در استانبول - ۱۱نوامبر ۲۰۲۱

با وجود سقوط ارزش لیر ترکیه، بانک مرکزی این کشور روز پنجشنبه باز هم نرخ بهره را کاهش داد و بار دیگر رکورد جدیدی برای سقوط ارزش پول ملی این کشور ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک روز قبل رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه علیه نرخ‌های بالای بهره صحبت کرده بود.

لیر ترکیه روز پنجشنبه حدود ۴ درصد دیگر سقوط کرد و هر دلار آمریکا با بیش از ۱۱ لیر ترکیه مبادله شد. پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی بیش از ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

کمیته بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که نرخ بهره پایه را از ۱۶ درصد به ۱۵ درصد کاهش می‌دهد، اما این کاهش نرخ بهره در شرایطی صورت می‌گیرد که نرخ تورم در ترکیه نزدیک به ۲۰ درصد است.

اقتصاد ترکیه به شدت به واردات کالا وابسته است و کاهش ارزش لیر باعث می‌شود قیمت‌ها در کشور افزایش یابد.

خبرگزاری رویترز نیز روز گذشته گزارش داد در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد ترکیه امسال به دلیل تولید و صادرات قوی و جهش صنعت جهانگردی نزدیک به ۱۰ درصد رشد کند، کاهش ارزش لیر هزینه شرکت‌ها را برای پرداخت بدهی‌ها در شکل ارز خارجی، افزایش می‌دهد.

بانک مرکزی ترکیه از استقلال خود دفاع کرده است، اما رجب طیب اردوغان به طور مکرر خواستار کاهش نرخ‌های بهره برای تقویت اقتصاد از جمله صادرات و اشتغال است.

بحران ارزی ترکیه در سال ۲۰۱۸ منجر به رکود اقتصادی و متعاقب آن رشد اقتصادی کمتر از متوسط شد، و این وضعیت با همه‌گیری ویروس کرونا تشدید شد.

XS
SM
MD
LG