لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

ارائه لایحه پیشبرد روند صلح با کردها به پارلمان ترکیه


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه

دولت ترکیه قصد دارد ظرف چند روزه آینده، لایحه‌ای برای پیشبرد روند صلح با پیکارجویان کرد را به پارلمان آن کشور ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بصیر آتالای، معاون نخست وزیر ترکیه این تصمیم را روز سه‌شنبه در جریان دیداری از بخارست، پایتخت رومانی، با خبرنگاران درمیان گذاشت و گفت دولت کار تهیه یک چارچوب قانونی برای روند صلح را تکمیل کرده و پس از امضای وزیران، به صورت لایحه‌ای به پارلمان ارائه خواهد شد.

این اقدام یک هفته پیش از آن که حزب حاکم ترکیه کاندیدای خود را برای نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ترکیه اعلام کند – که به احتمال زیاد رجب طیب اردوغان نخست وزیر خواهد بود – صورت می‌گیرد.

کردها حدود یک پنجم جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند و حمایت آنها می‌تواند در پیروزی اردوغان تعیین‌کننده باشد، هرچند نتایج یک نظرسنجی حاکی است او می‌تواند بدون حمایت کردها نیز برنده شود.

افزون بر این، در حالی که درعراق درگیری‌ها بین دولت و گروه افراطی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش شدت گرفته است، این لایحه می‌تواند به تقویت مناسبات بین آنکارا و دولت منطقه‌ای کردستان عراق کمک کند.

اردوغان در سال ۲۰۱۲ مذاکرات صلح را با عبداله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان آغاز کرد، با این هدف که به سه دهه شورش که بیش از ۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است، پایان داده شود.

XS
SM
MD
LG