لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

اردوغان از مسعود بارزانی در دیاربکر استقبال کرد


رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز شنبه در دیاربکر، در جنوب شرقی این کشور، از مسعود بارزانی رئیس دولت خود مختار کردستان عراق استقبال کرد.

بارزانی بارها از آنکارا پایتخت ترکیه دیدن کرده است، اما اردوغان دیدار روز شنبه را «تاریخی و لحظه ای مهم» درغلبه بر مناقشه دیرینه با حزب کارگران کردستان – پ کا کا – توصیف کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید آنکارا امیدوار است از نفوذ بارزانی، که ازاحترام کردهای ترکیه برخوردار است، برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره استفاده کند.

پیشرفت در مذاکرات درپی آتش بسی که عبداله اوجالان رهبر زندانی پ کا کا درماه مارس اعلام کرد متوقف شده است. رزمندگان او در ماه سپتامبر خروج از ترکیه را به حال تعلیق در آوردند وآنکارا را متهم کردند به وعده های خود برای دادن حقوق بیشتربه کردها عمل نکرده است.

ارتش ترکیه روز جمعه گزارش داد به یکی ازکاروان های آن در ناحیه ای در مرز سوریه حمله شده است و شورشیان کرد را مسئول دانست.

هزاران شورشی در شمال عراق، در ناحیه ای که در کنترل بارزانی قرار دارد به سرمی برند و از منطقه به عنوان پایگاهی برای حمله به هدف های ترکیه استفاده می کنند.

بارزانی به خبرگزاری فرانسه گفت کردها برای رسیدن به هدف خود باید خشونت را کناربگذارند.

ازسال ۱۹۸۴ که پ کا کا اسلحه به دست گرفت، تاکنون حدود ۴۵ هزار تن کشته شده اند.

برخی ازشخصیت های کرد از سفر بازرانی به ترکیه انتقاد کرده اند وآنرا یک ژست فرصت طلبانه درپیشاپیش انتخابات شهرداری در مارس ۲۰۱۴ می نامند.

دیداربارزانی همچنین درپی اعلام تأسیس یک نهاد انتقالی جدید در کردستان سوریه توسط حزب نیرومند اتحادیه دمکراتیک کرد صورت می گیرد.

دولت بارزانی، همانند ترکیه، نگرانی خود را از اقدام حزب، در پی پیروزی نیروهای کرد بر گروه های جهادگرا درسوریه، ابراز داشته است.

عبداله گول رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه هشدار داد تصمیم حزب با خطر تجزیه سوریه همراه است.

احتمال می رود اردوغان همچنین درباره شرایط مشارکت انرژی با بارزانی بحث کند. ناظران سیاسی می گویند اجرای این پروژه می تواند برتنش های منطقه ای و اختلاف بین بغداد و منطقه خودمختار کردستان عراق بیفزاید.
XS
SM
MD
LG