لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

کردهای ترکیه به دولت اولتیماتوم دادند


یک مقام ارشد حزب کارگران کردستان می گوید دولت ترکیه تا سپتامبرفرصت دارد گام های قاطع برای پیشبرد روند صلح بردارد.

بگزارش رویترز، جمیل باییک، که اوائل ژوئیه به عنوان قائم مقام عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب منصوب شد، روز چهارشنبه به خبرگزاری اینترنتی فرست نیوز، که با شبه نظامیان کرد ارتباط دارد، گفت "از حالا باید گام هایی برداشته شود. اول سپتامبر ضرب الاجل است، واگر تا آن زمان کاری صورت نگیرد، به این معنا خواهد بود که هدف دولت ترکیه صلح نیست، در چنان حالتی ملت کرد از خودش دفاع خواهد کرد."

حزب کارگران کردستان و دولت ترکیه اکتبرگذشته با هدف پایان دادن به مناقشه ای که درطول سه دهه ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است به گفت وگو نشستند. اما این روند در هفته های اخیر سست شده است. آنکارا از کندی عقب نشینی رزمندگان کرد به شمال عراق شکایت دارد. در همین حال، رزمندگان به حملاتی علیه پاسگاه های نظامی ترکیه دست زده اند.

رویترز می گوید درحالی که کردهای سوریه برای خودمختاری بیشتر دربخش هایی از شمال کشور درجنگ داخلی درگیرهستند، روند حساس مذاکره با کردها برای دولت ترکیه فوریت بیشتری پیدا کرده است.

رهبران کرد از رجب طیب اردوغان نخست وزیر خواسته اند اصلاحات را برای اساس توافق با اوجالان آغاز کند، اما آنکارا می گوید کردها باید به عقب نشینی رزمندگان به شمال عراق شتاب بخشند.

اصلاحات برداشتن گام هایی برای تقویت حقوق اقلیت کرد را شامل می شود، از جمله لغو یک قانون ضد تروریسم که براساس آن هزاران نفربه دلیل ارتباط با پ کا کا زندانی شده اند.
XS
SM
MD
LG