لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

ارتش ترکیه آموزش پشمرگه‌های کرد در عراق را آغاز کرد


یک مقام ارشد نظامی ترکیه روز شنبه اعلام کرد که ارتش ترکیه در حال آموزش نیروهای پیشمرگه کرد درشمال عراق است و کمک مشابهی نیز برای یک واحد جدید ارتش عراق فراهم خواهد آورد.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از سخنگوی پیشمرگه‌ها نوشت سربازان ترکیه حدود سه هفته پیش آموزش رزمندگان کرد را آغاز کرده‌اند.

ترکیه، که حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با سوریه و عراق دارد، حاضر نشده است نقش مستقیم نظامی در ائتلاف بین‌المللی علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برعهده بگیرد و می‌گوید حملات هوایی به تنهایی برای برقراری ثبات طولانی در آن منطقه کافی نخواهد بود.

یک مقام ترکیه در همین زمینه به خبرگزاری رویترز گفته است «ما بارها گفته‌ایم خواهان یک استراتژی فراگیر هستیم. مهار ترویست‌ها فقط با بمباران کردن ممکن نیست. برای کشتن پشه‌ها باید باتلاق را خشک کنید.» اشاره او ظاهراً به دولت بشار اسد در سوریه است که آنکارا بارها بر لزوم سرنگونی آن تاکید کرده است.

ترکیه می‌گوید تا زمانی که اسد در قدرت باشد، صلحی در کار نخواهد بود و و بر این باور است که سوریه نیاز دارد از عراق پیروی کند؛ و در آنجا دولتی جدید، مانند دولت جدید عراق به رهبری حیدر العبادی، نیرویی منسجم برای عقب راندن پیکارجویان داعش تشکیل دهد.

آنکارا همچنین موافقت کرده است شورشیان معتدل مخالف حکومت سوریه سوریه – که هم با گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی و هم با نیروهای اسد در حال جنگ هستند – را آموزش دهد و آنها را تجهیز کند.

XS
SM
MD
LG