لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

یک گروه ناشناخته ویدئویی از کارگران ربوده شده ترک در عراق را منتشر کرد


یک گروه ناشناس در عراق روز جمعه ویدیوئی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است که در آن ۱۸ کارگر ترک که هفته گذشته در بغداد ربوده شدند را نشان داده و آنکارا را تهدید می‌کند اگر به درخواست‌های آنها تن ندهد، آنگاه از "خشن‌ترین ابزار" استفاده خواهد کرد.

ربوده شدگان که در استخدام یک شرکت ساختمانی ترکیه هستند، در یک مجتمع ورزشی در ناحیه شیعه نشین شهرک صدر در بغداد کار می‌کردند. افراد مسلح روز دوم سپتامبر (۱۱ شهرویور ماه) در حالی که کارگران در کانکس‌های خود خواب بودند حمله کرده، و با شکستن درها و خلع سلاح نگهبان‌ها، آنها را با خود بردند.

به گزارش خبرگزاش آسوشیتدپرس، ویدئوی سه دقیقه‌ای که امروز منتشر شد، هجده گروگان را نشان می‌دهد که در سه ردیف در جلوی پنج پیکارجو که صورت‌های خود را با ماسک‌های سیاه پوشانده‌اند و مسلسل به دست دارند نشسته‌، و خودشان را معرفی می‌کنند و می‌گویند اهل کجا هستند.

بنا بر اعلام دولت ترکیه، این افراد را ۱۴ کارگر، ۳ مهندس و یک حسابدار معرفی کرده است.

پشت مردان سیاه‌پوش، دیوار آبی رنگی است که روی آن عبارت "جوخه‌های مرگ" که گویا نام این گروه است، به زبان عربی نوشته شده و در کنار آن نیز عبارت "یا حسین" دیده می‌شود.

این گروه – که به نظر می‌رسد شیعه باشد – از ترکیه می‌خواهد ورود پیکارجویان داعش به داخل خاک عراق را متوقف کند، جلوی عبور محموله‌های نفتی از منطقه کردستان عراق از خاک ترکیه را بگیرد و به محاصره شهرها و روستاهای سوریه، که شیعیان در آنها سکونت دارند، پایان دهند.

این گروه نوظهور همچنین از آنچه آن را "سیاست‌های خارجی نادرست" رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می‌نامد، به شدت انتقاد می‌کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، ربودن این شهروندان ترکیه نشان دهنده وجود شکاف‌های امنیتی جدی در عراق است.

دقایقی پس از حمله به کارگاه ساختمانی و ربودن این افراد، حیدر العبادی نخست وزیر عراق "گروه‌های سازمان یافته بزهکار" را مسئول آن دانست، اما توضیحی بیشتری ارائه نداد.

مقامات عراقی همچنین گفته‌اند یک تبعه عراق نیز همراه با ترک‌ها ربوده شده است.

XS
SM
MD
LG