لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

کارتر از ترکیه خواست مرزهایش با عراق و سوریه را بیشتر کنترل کند


وزیر دفاع آمریکا: ترکیه باید در جنگ با داعش فعالتر شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

وزیر دفاع آمریکا میگوید ترکیه باید برای کنترل بهتر مرزهای خود با عراق و سوریه نقش همهجانبهتری در کمپین حملات هوایی علیه داعش ایفا کند.

اشتون کارتر میگوید ترکیه نباید بیش از این تردید کند و باید با جنگندههای هوایی خود در حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش شرکت کند. آمریکا از ترکیه می‌خواهد به جای محدود کردن حملات هوایی علیه جدایی‌طلبان کرد بر جنگ با داعش متمرکز شود.

کارتر گفت: "ما از ترکیه می‌خواهیم در جنگ با داعش کار بیشتری انجام دهد. ترکیه با پیوستن به کمپین حملات هوایی علیه داعش به طور ضمنی موافقت کرده است و حال باید به آن چه مرکز عملیات هوایی خوانده می‌شود بپیوندد و در آن شرکت کند."

آن‌چه آقای کارتر مرکز عملیات هوایی می‌خواند، مرکز هماهنگی، کنترل و فرماندهی عملیات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است.

آنکارا ماه گذشته اجازه داد جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه در جنگ با داعش استفاده کنند اما گفته می‌شود بر افزایش حضور نظامی خود برای جنگ دیرینه با جدائی طلبان کرد تمرکز کرده است.

آمریکا می خواهد ترکیه توجه یکسانی به پیکارجویان داعش داشته باشد که از مرز آن کشور به عراق و سوریه می روند. کارتر گفت: "ما می‌خواهیم ترکیه، به عنوان کشوری در همسایگی حوزه درگیری به عنوان متحد دیرینه ناتو و عضوی مسئول در ائتلاف علیه داعش، مرز طولانی خود با هر دو کشور عراق و سوریه را بیشتر از سال گذشته، کنترل کند."

آقای کارتر گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا فعالانه در گفتگو با ترکیه برای دخالت بیشتر در جنگ منطقه‌ای با داعش شرکت داشته است. او همچنین ضمن تاکید بر پیچیدگی و دشواری جنگ با داعش گفت داعش شکست خواهد خورد و آمریکا استراتژی درستی را در جنگ با داعش به کار گرفته است.

همزمان به گفته یکی از رسانه‌های هوادار دولت ترکیه پلیس آن کشور پنج مظنون به همکاری با داعش در استان شمالی سامسون بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG